MamBiznes.pl

„Pobudź firmę do życia” – kolejne puste hasło urzędników

Pobieranie danych ...

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie ułatwia firmom przetrwania kryzysu. Przedsiębiorstwa mają utrudniony dostęp do środków na szkolenie. Kampania ministerstwa pod tytułem ”Pobudź firmę do życia” nie przyniosła zamierzonych rezultatów – informuje w dzisiejszym wydaniu ”Dziennik Gazeta Prawna”.

”Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) rozpoczęło kampanię informacyjną pod hasłem Pobudź firmę do życia. Zachęca w niej przedsiębiorców m.in. do korzystania ze szkoleń i doradztwa na nowych zasadach dotyczących pomocy publicznej. Problem w tym, że MRR nie wydało dotąd rozporządzeń, które umożliwiałyby Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i regionom wprowadzenie nowych rozwiązań. Komisja Europejska (KE) zapowiedziała je już rok temu. Chodzi głównie o udzielanie firmom w trudnej sytuacji ekonomicznej pomocy de minimis na szkolenia” – czytamy w ”Dzienniku Gazecie Prawnej”

”Przedsiębiorca planujący przeszkolenie pracowników nie będzie musiał wnosić wkładu własnego w postaci gotówki lub wynagrodzeń. Cała ta kwota ma być mu pokryta w ramach pomocy de minimis do 200 tys. euro w okresie trzech lat. Ponadto w ramach tzw. nowego środka pomocy dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji ekonomicznej firmy będą mogły korzystać ze szkoleń i doradztwa bez konieczności wnoszenia wkładu własnego nawet do wysokości 500 tys. euro. Projekty rozporządzeń MRR były gotowe w czerwcu ubiegłego roku i miały obowiązywać jesienią” – czytamy dalej.

”– W tej chwili nie ma żadnych podstaw prawnych pozwalających na korzystanie przez przedsiębiorców z tych narzędzi przewidzianych przez KE. Nie ma rozporządzeń, bo przedłużyły się konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe – mówi Michał Bonin z PARP. Dlatego Agencja nie może rozpocząć wdrażania antykryzysowego projektu, tzw. Instrumentu Szybkiego Reagowania (ISR). Przewiduje pomoc szkoleniowo-doradczą dla 4 tys. osób z 200 firm, które z powodu kryzysu zamierzają zwalniać pracowników lub zmienić profil działalności” – dodaje ”Dziennik Gazeta Prawna”.

Swojego zdania nie spełnił także Pakiet antykryzysowy. Pomoc oferowana przez rząd jest spóźniona. Rozwiązania proponowane w pakiecie były już przedsiębiorcom potrzebne przynajmniej w I połowie 2009 r. Tymczasem prace legislacyjne nad tą ustawą trwały aż 6 miesięcy. Nasuwa się więc pytanie, czy ów pakiet nie był jedynie chwytem marketingowym rządu, który chciał pokazać przedsiębiorcom, że nie zostali sami w czasie kryzysu. Niestety po raz kolejny firmy, które potrzebują pomocy, jej nie uzyskują.

Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu ”Dziennika Gazety Prawnej”, w artykule Beaty Lisowskiej pt. ”Fundusze UE: firmom wciąż trudno o pomoc”.

Źródło: Przegląd prasy Bankier.pl

Pobieranie danych ...