MamBiznes.pl

Polski weksel a należność za towar sprzedany w Niemczech

Pobieranie danych ...

Mam pytanie w związku z trudnościami z uzyskaniem należności za towar sprzedany przez polską firmę w Niemczech. Czy polski weksel może zabezpieczać dług zaciągnięty w Niemczech przez obywatela Niemiec? Czy taki weksel jest do wyegzekwowania?

W tym przypadku weksel stanowi zabezpieczenie roszczenia o zapłatę. Dla ostrożności lepiej, aby taki weksel był sporządzony w języku, którym biegle włada dłużnik. W tym wypadku, w języku niemieckim z poświadczeniem tłumacza przysięgłego, iż treść odpowiada treści języka polskiego. Istotne jest również to, gdzie i obywatel jakiego kraju wystawił weksel.

Prawem właściwym jakie znajdzie zastosowanie w tym przypadku będą przepisy polskiego prawa wekslowego. Zgodnie z zapisami ustawy zdolność osoby do zaciągania zobowiązań wekslowych ocenia się według jej prawa ojczystego. Jeżeli prawo to uznaje za właściwe prawo innego kraju, należy je stosować. Kto według prawa, tak określonego, nie ma zdolności wekslowej, mimo to jest ważnie zobowiązany, jeżeli podpisał weksel w kraju, według którego ustaw miałby zdolność wekslową. Formę oświadczenia wekslowego ocenia się według ustaw kraju, w którym oświadczenie zostało podpisane. Skutki zobowiązania akceptanta wekslu określa prawo miejsca płatności wekslu.

Pierwszą rzeczą, której trzeba dokonać, przed skutecznym dochodzeniem w sądzie swoich pieniędzy z weksla, jest przedstawienie go do zapłaty dłużnikowi. Czynność ta polega na okazaniu w określonym czasie i miejscu oryginału weksla osobie, która jest zobowiązana do zapłaty. Weksel musimy przedstawić wszystkim zobowiązanym do zapłaty sumy wekslowej, jeśli chcemy od nich dochodzić należności. Ponadto, od momentu przedstawienia weksla do zapłaty możemy żądać odsetek, jeśli dłużnik odmówił spłaty należności. Prawo dochodzenia pieniędzy od dłużnika będącego wystawcą lub poręczycielem weksla własnego przedawnia się z upływem 3 lat, licząc od dnia płatności weksla.

Pozew należałoby skierować do właściwego Sądu Rejonowego bądź Okręgowego w zależności od kwoty wskazanej na wekslu. Właściwym Sądem będzie Sąd miejsca gdzie powinna nastąpić płatność weksla albo miejsca zamieszkania pozwanego. W przypadku powództwa z weksla Sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym przeciwko zobowiązanemu z weksla (…) należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości. W razie przejścia na powoda praw z weksla (…), do wydania nakazu zapłaty niezbędne jest przedstawienie dokumentów do uzasadnienia roszczenia, o ile przejście tych praw na powoda nie wynika bezpośrednio z weksla (…). Można także spróbować uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty.

Jednakże w przypadku gdy Weksel wystawiony został za granicą i ma być płatny za granicą powinien być oceniany wedle prawa tego kraju. Zupełnie osobną kwestią jest faktyczna możliwość Ze względu na fakt, iż materia prawa dotycząca weksli należy do skomplikowanych sugeruje aby przed podjęciem czynności związanych z odzyskaniem należności skontaktować się profesjonalnym pełnomocnikiem.

adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 77 – 81 ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. – Prawo wekslowe (tj. Dz.U. 1936 nr 37 poz. 282 ze zm)

Art. 371 w zw. z art. 31, art. 485 § 2 – ustawy z dnia 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 101)

Pobieranie danych ...