MamBiznes.pl

Pracownicy: Zakaz konkurencji – Koniec zakazu

Pobieranie danych ...

Koniec zakazu

Umowa o zakazie działalności konkurencyjnej w okresie trwania stosunku pracy wygasa w sposób oczywisty wraz z wygaśnięciem czy rozwiązaniem stosunku pracy.

Umowa o zakazie konkurencji zawarta na okres po ustaniu stosunku pracy wygasa w sposób oczywisty z upływem okresu, na jaki umowa została zawarta (okres ten należy podać w umowie).

Zakaz konkurencji przestaje obowiązywać również przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa o zakazie konkurencji, w razie:

  • ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub 
  • niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania, lub
  • śmierci byłego pracownika.

W przypadku, gdy pracownik otrzymał przed śmiercią wynagrodzenie (odszkodowanie) za cały okres obowiązywania klauzuli konkurencyjnej, wówczas w braku odmiennych postanowień umownych stosowna kwota, proporcjonalnie do okresu przedterminowego wygaśnięcia umowy, podlega zwrotowi (spadkobiercy winni są zwrócić część pieniędzy byłemu pracodawcy).

Krótki okres zatrudnienia i wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika, którego z pracodawcą wiąże klauzula konkurencyjna nie stanowi przyczyny ustania obowiązywania zakazu konkurencji przed upływem umówionego terminu. Niemniej jednak w niektórych sytuacjach możliwe jest rozwiązanie za wypowiedzeniem samej umowy o zakazie konkurencji.

Strony mogą w umowie o zakazie konkurencji przewidzieć możliwość rozwiązania jej za wypowiedzeniem (w zasadzie mamy orzeczenie sądowe dopuszczające takie rozwiązanie oraz uznające je za niedopuszczalne). W braku takiego postanowienia możliwe jest rozwiązanie umowy, ale wyłącznie za porozumieniem stron. Porozumieniem stron można również zmienić warunki umowy o zakazie konkurencji.

Jeżeli strony przewidują możliwość wypowiedzenia, powinny wyraźnie wskazać w umowie sposób dokonania tej czynności (forma oświadczenia, okres wypowiedzenia), a także warunki (okoliczności) umożliwiające dokonanie wypowiedzenia.

W sytuacji, gdy umowa zostanie skutecznie rozwiązana, pracownik nie może domagać się wynagrodzenia (odszkodowania) za okres po rozwiązaniu, a pracodawca nie może wymagać dotrzymania zakazu konkurencji. Były pracownik nie ma jednak prawa do rozpowszechniania informacji, które mogłyby zaszkodzić pracodawcy.

Pracodawca zawsze może zwolnić pracownika z zakazu konkurencji jednostronnie, przy zachowaniu przez pracownika prawa do odszkodowania, jednak zwolnienie takie nie uprawnia (byłego) pracownika do rozpowszechniania informacji stanowiących tajemnicę pracodawcy.

Pobieranie danych ...