MamBiznes.pl

Przedsiębiorstwo i jego system finansowy

Pobieranie danych ...

System finansowy podmiotu gospodarczego to określony przepisami prawnymi zespół norm, zasad i form organizacyjnych, które określają proces gromadzenia i wykorzystywania na określone cele środków pieniężnych. System finansowy obejmuje także sposób rozliczeń: z odbiorcami i dostawcami, bankiem, budżetem państwa, a także podział wyniku finansowego.

Majątek trwały i obrotowy

Warunkiem wykonywania działalności gospodarczej jest dysponowanie przez podmiot gospodarczy środkami rzeczowymi i finansowymi. Środki rzeczowe to budynki, biuro, jego wyposażenie, ale także środki pieniężne i papiery wartościowe. Część tych środków jest własnością lub współwłasnością podmiotu gospodarczego i tą część nazywamy majątkiem podmiotu gospodarczego, inna część środków może być własnością innych podmiotów gospodarczych, która na podstawie umów prawnych jest odpłatnie udostępniona podmiotom gospodarczym.

Ze względu na okres użytkowania dzielimy majątek na trwały i obrotowy. Rzeczowy majątek trwały obejmuje środki trwałe i inwestycje. Środki trwałe to środki pracy których okres użytkowania jest dłuższy o jeden rok, a wartość początkowa większa niż jeden tysiąc zł. Środki nie zużywają się w jednym cyklu produkcyjnym tzn. mogą być długo używane nie zmieniając swojej postaci i przekazują część swojej wartości produktom pracy.

W praktyce przyjęto, że środki trwałe muszą spełniać następujące warunki:

Do środków trwałych zalicza się także inwentarz żywy, przeznaczony na własne potrzeby jednostki na okres dłuższy niż 1 rok. Jeżeli określona  jednostka używa na podstawie najmu lub umowy dzierżawy środka trwałego i dokonuje odpisów amortyzacyjnych, środki te też zaliczane są do środków trwałych tej jednostki gospodarczej.

Ze względu na związek środków trwałych z charakterem działalności jednostki gospodarczej środki trwałe dzieli się na:

Biorąc pod uwagę stopień wykorzystania rozróżnia się środki trwałe:

Zbiorcze grupy środków trwałych:

Struktura środków trwałych określa najczęściej udział poszczególnych grup rodzajowych tych środków w ogólnej wartości środków trwałych. Zróżnicowanie w strukturze środków trwałych wynika z rodzaju wytwarzanych produktów, stosowanej technologii oraz stopnia mechanizacji i automatyzacji procesu produkcyjnego.

Inwestycje są produktami zaliczanymi do rzeczowego majątku trwałego. Nabywane lub wytwarzane po to aby:

Rzeczowe składniki majątku trwałego nie zużywają się całkowicie w czasie jednego cyklu gospodarczego. Zużywają się one tylko w niewielkim stopniu w trakcie poszczególnych operacji gospodarczych.

Wartości niematerialne i prawne są elementem majątku trwałego nie mającej rzeczowej postaci, do których zalicza się:

Firma, bank i kredyt

Kredyt oznacza stosunek ekonomiczny polegający na odstąpieniu prze jedną stronę na rzecz drugiej określonej wartości w pieniądzu lub w towarach, pod warunkiem zwrotu w określonym terminie ekwiwalentu jej wartości, zazwyczaj łącznie z wynagrodzeniem w postaci procentu.

Funkcje kredytu:

Podstawowymi podmiotami kredytu są:

Kredyty mogą być klasyfikowane według różnych kryteriów. Mimo wielkiego bogactwa form i rodzajów kredytów można przyjąć za cele poznawcze pewne kryteria pozwalające wyodrębnić podstawowe układy klasyfikacyjne.

Ze względu na kryterium przeznaczenia wyróżnia się:

Podział  kredytu za względu na okres, na który jest udzielany i po upływie którego powinien być spłacony, dzieli się na:

Ze względu na przedmiot kredytu rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje:

Kredyty mogą być udzielane dwiema metodami:

Kredyt w rachunku bieżącym jest udzielany poprzez uprawnienie kredytobiorcy do zadłużenia się na bankowym rachunku bieżącym do wysokości przyznanego kredytu. Każdy wpływ środków na ten rachunek zmniejsza zadłużenie i umożliwia ponowne zadłużenie się. Jest wiec to kredyt odnawialny.

Druga metoda polega na prowadzeniu przez bank odrębnego rachunku kredytowego, na którym ewidencjonuje się wykorzystanie przyznanego kredytu- może być on wykorzystany w transach oraz spłacany w ratach.

Stosując kryterium form kredytowania rozróżnia się:

Według specjalnych warunków kredytowych rozróżnia się poza kredytami zwykłymi:

Umowa kredytowa

Z prawa bankowego wynika, że przez umowę kredytową bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na określony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie do zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

W umowie o kredyt bankowy są zawarte warunki otrzymania kredytu, które obejmują: wielkość kredytu, oznaczenie stron umowy, termin spłaty kredytu i odsetek, sposób wykorzystania kredytu, określenie podstawowych obowiązków stron (obowiązku spłaty kredytu przez kredytobiorcę i obowiązku oddania do dyspozycji kredytobiorcy określonej kwoty środków pieniężnych przez bank), cena kredytu (wysokość prowizji i oprocentowanie), zakres uprawnień banku związanych z zabezpieczeniem kredytu, warunki korzystania przez kredytobiorcę z udzielonego kredytu.

Oprócz tego umowa kredytowa zawiera elementy o charakterze fakultatywnym, w których mogą być określone warunki szczegółowe dotyczące np. dodatkowego zabezpieczenia kredytu, sposobów kontrolowania kredytobiorcy przez bank, określenia warunków wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank, możliwości wcześniejszych spłat kredytu przez kredytobiorcę, realizacji określonych zadań przy pomocy kredytu.

Współpraca z bankiem

Kontakty podmiotów gospodarczych z bankiem najczęściej sprowadzają się do tego, że NBP prowadzi rachunki bankowe urzędów skarbowych, na które podmioty gospodarcze odprowadzą podatki. Zasadniczą współprace prowadzą podmioty gospodarcze z bankami i dotyczy ona najczęściej następujących zadań:

Dodatkowo współpraca z bankiem może obejmować:

Przedsiębiorstwo a instytucje ubezpieczeniowe

Istotą ubezpieczenia jest gromadzenie kapitału powstającego ze składek ubezpieczeniowych  podmiotów przeznaczonego na wyrównanie uszczerbku materialnego lub łagodzenie następstw spowodowanych określonymi zdarzeniami losowymi.

Ubezpieczenie związane jest z ryzykiem, gdyż zdarzenie powodujące stratę może ale nie musi się wydarzyć i nie można z góry określić powstałej szkody. Stopień ryzyka powstania szkody jest głównym czynnikiem określającym wysokość składki ubezpieczeniowej. Składka ubezpieczeniowa, która ubezpieczony płaci do instytucji ubezpieczeniowej, powinna pokryć wypłatę przewidzianych odszkodowań (składka netto) oraz koszty działalności instytucji ubezpieczeniowej, jej zysk i działalność prewencyjną polegającą na zapobieganiu  powstawaniu i rozszerzaniu się niepomyślnych zdarzeń losowych powodujących szkody (razem składka brutto). Generalne założenie ubezpieczeniowe stanowi, że składka netto powinna pokryć wypłatę odszkodowań.

W stosunku ubezpieczenia występują dwie lub 3 trzy osoby:

W praktyce gospodarczej występuje podział na dwa główne rodzaje ubezpieczeń: społeczne i gospodarcze. Podstawą tego podziału jest przede wszystkim odmienność źródeł finansowania, odrębność organizacyjna ubezpieczycieli oraz przedmiot ubezpieczenia.

Ubezpieczenia mogą mieć charakter ubezpieczeń dobrowolnych, kiedy umowa o ubezpieczenie zawarta jest na podstawie wolnej decyzji ubezpieczającego oraz ubezpieczeń obowiązkowych zawieranych z mocy prawa.

Handel zagraniczny

Transakcjom w handlu zagranicznym towarzyszy wiele różnych dokumentów. Do najważniejszych dokumentów należą: faktura, dokumenty przewozowe (konosament, listy przewozowe, recepis pocztowy), dokumenty ubezpieczeniowe i dokumenty pomocnicze.

Faktura handlowa jest rachunkiem za sprzedane towar lub usługi. Potwierdza ona dokonanie dostawy, a dzięki temu że na fakturze zamieszczona jest wartość towaru lub usługi, może być wykorzystana do ustalenia wysokości cła.

Faktura jest podstawa do rozliczenia dostawy i zapłaty. Jeżeli towar przesyłany jest w partiach lub cena za  towar ma być ustalona dopiero po otrzymaniu towaru, wystawiana jest faktura prowizoryczna, która nie jest księgowana i poprzedza ona wystawienie faktury ostatecznej, która stanowi podstawę do zapłaty.

Faktura pro forma jest typowa fakturą dla transakcji w handlu zagranicznym wystawiana przed wysłaniem towaru i przesłana odbiorcy po to, aby mógł on załatwić niezbędne formalności, jak np. pozwolenie przywozu towaru. Nie jest ona podstawa do dokonania zapłaty, ani nie jest dokumentem księgowym.

Konosament  to dokument przewozowy występujący w transporcie morskim, który potwierdza przyjęcie ładunku do przewozu. Konosament zobowiązuje przewoźnika do wydania towaru odbiorcy. Konosament  jest potwierdzeniem faktu zawarcia umowy o przewóz ładunku uprawniającym do dysponowania ładunkiem.

List przewozowy jest potwierdzeniem przyjęcia ładunku do przewozu. Recepis pocztowy jest potwierdzeniem przyjęcia przez pocztę przesyłki i zobowiązaniem do dostarczenia jej adresatowi.

Realizacja płatności

Rozliczenia zagraniczne z zagranicą przeprowadzane są za pośrednictwem wyspecjalizowanych w tej dziedzinie banków. Wykonują one dyspozycje płatnicze podmiotów gospodarczych, a także innych banków, różnych instytucji i osób prywatnych. W rozliczeniach zagranicznych korzystają one przy tym najczęściej z pośrednictwa swoich zagranicznych korespondentów. Wykorzystują rozgałęzioną w całym świecie sieć bankową. Banki współpracują wykonując wzajemne polecenia, a także przeprowadzają między sobą różne transakcje. Koncentracja obsługi rozliczeń zagranicznych w bankach wynika z charakteru wymiany międzynarodowej, a także z technicznych ułatwień, jakie stworzyła bankom teletransmisja. Ponadto banki chronią klientów przed ryzykiem towarzyszącym zagranicznym transakcjom.

W praktyce handlu zagranicznego istnieje duża różnorodność w kształtowaniu formy wzajemnych rozliczeń. Wynika ona z gry interesów pomiędzy partnerami umowy (wzajemnie sprzecznych preferencji, sytuacji finansowej stron) oraz sytuacji panującej w otoczeniu (polityka, możliwości systemu bankowego).

Wśród dokumentów, od których uzależniona jest zapłata, należy wyróżnić:

Z punktu widzenia płatności najistotniejszą rolę pełnią dokumenty finansowe, które łącznie z innymi dokumentami lub samodzielnie mogą być podstawą do ubiegania się o zapłatę.

Sposób dokonania zapłaty za towar będący przedmiotem transakcji wymaga dokładnego sprecyzowania w kontrakcie. Jest to istotne zarówno z punktu widzenia eksportera, który na ogół wysyła towar przed otrzymaniem zapłaty, jak i z punktu widzenia importera, który dokonuje zapłaty najczęściej przed odebraniem towaru (pomija się tu sytuację, gdy importer płaci za towar bezpośrednio w kasie eksportera).

Zapłata za towar może mieć charakter nie uwarunkowany bądź uwarunkowany. W przypadku płatności nie uwarunkowanych świadczenie nie jest uzależnione od spełnienia przez beneficjenta jakichkolwiek warunków (formy te znajdują zastosowanie zarówno w rozliczeniach transakcji towarowych handlu międzynarodowego, jak tez przy opłacaniu usług, spłacie długu lub odsetek). W praktyce dotyczy to zapłat w formie czeku, weksla i polecenia wypłaty.

Wynik finansowy

Celem działalności każdego podmiotu gospodarczego jest osiąganie zysków nawet wtedy, gdy w bieżącej działalności podejmowane są działania, które zysku nie przynoszą. Warunkiem osiągania zysków jest uzyskiwanie nadwyżki przychodów nad kosztami.

Przychód to wartość sprzedanych przez podmiot gospodarczy towarów, usług lub produktów.

Do przychodów pomiotu gospodarczego zalicza się:

Klasyfikacja kosztów

Koszt to celowe zużycie elementów majątku podmiotu gospodarczego lub też wynagrodzenie za pracę czy zapłatę za usługę. To zużycie musi przyczynić się do uzyskania przychodu. Dlatego często używa się określenia „koszt uzyskania przychodu”.

Do kosztów podmiotu gospodarczego zaliczamy:

Koszty własne podmiotu gospodarczego mogą być klasyfikowane według różnych kryteriów. Lecz najczęściej sprowadza się koszty do trzech zasadniczych układów:

Układy te charakteryzują koszty z punktu widzenia ewidencyjno-organizacyjnego.
Na cele analizy gospodarczej  i do celów sprawozdawczych grupuje się też koszty według układu analityczno-ekonomicznego.

Układ rodzajowy kosztów określa jakiego rodzaju koszty proste, czyli koszty obejmujące jednorodne składniki, ponosi przedsiębiorstwo. Koszty w układzie rodzajowym charakteryzują się tym, że obejmują całkowitą sumę kosztów danej kategorii w przedsiębiorstwie, bez względu na to, gdzie powstały i w jakim celu zostały
poniesione. Układ ten umożliwia badanie i porównywanie struktury kosztów. W ramach tego układu wyróżniamy grupy kosztów:

Układ funkcjonalny kosztów uwzględniający miejsce powstania, grupujący koszty stosownie do stanowisk pracy lub komórek organizacyjnych bądź zgodnie z określonymi funkcjami spełnianymi przez podmiot gospodarczy, powodującymi powstanie kosztów.

Głównym celem tego grupowania jest stworzenie warunków do wewnętrznej analizy kosztów oraz ustalenia osób odpowiedzialnych za ich wysokość. Układ taki nazwany jest funkcjonalnym, ponieważ miejscami powstania kosztów są określone funkcje dotyczące przedsiębiorstwa jako całości. Można w nim wyodrębnić:

Układ kalkulacyjny odgrywa dużą rolę w ustaleniu kosztu jednostki wyrobu i wskazuje jeden konkretny cel, na jaki koszty zostały poniesione. Koszty wg tego układu dzieli się je na:

Układ analityczno-ekonomiczny grupuje koszty według różnego punktu widzenia. W układzie tym wyodrębnia się:

Ostateczny wynik finansowy

Wynik finansowy to różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a kosztami ich uzyskania wygenerowana w okresie sprawozdawczym. Dodatni wynik finansowy (nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania) określany jest jako zysk. Ujemny wynik finansowy (nadwyżka kosztów nad przychodami) określany jest jako strata.

Wynik finansowy prezentowany jest w rachunku zysków i strat w ujęciu pięcioszczeblowym. Wyróżniamy zatem wynik finansowy ze sprzedaży, wynik finansowy z działalności operacyjnej, wynik finansowy z działalności gospodarczej, wynik finansowy brutto i wynik finansowy netto.

Wynik finansowy ze sprzedaży, stanowi różnicę między suma należnych przychodów ze sprzedaży produktów, towarów i innych składników aktywów obrotowych bez podatku od towarów i usług (VAT), a wartością sprzedanych składników wycenionych według kosztów wytworzenia (lub ceny nabycia) powiększoną o podatki obciążające sprzedawcę (np. podatek akcyzowy) oraz koszty ogólnego zarządu i koszty sprzedaży.

Wynik finansowy z działalności operacyjnej, stanowi różnicę miedzy sumą zrealizowanych pozostałych przychodów operacyjnych (np. sprzedaży nie finansowych aktywów trwałych, otrzymanych odszkodowań, odpisanych zobowiązań przedawnionych, dotacji), a sumą pozostałych kosztów operacyjnych (np. aktualizacja wartości aktywów nie finansowych).

Wynik finansowy z działalności gospodarczej to różnica między suma należnych przychodów z operacji finansowych a sumą kosztów z tych operacji.

Przychody z operacji finansowych obejmują np. przychody z tytułu udziałów w zyskach innych jednostek i papierów wartościowych. Na koszty operacji finansowych składa się: pokrycie strat w innych jednostkach, w których jednostka gospodarcza jest udziałowcem, wartość nabycia sprzedanych papierów wartościowych i inne,

Wynik finansowy brutto stanowi sumę wyników na działalności operacyjnej, operacjach finansowych i operacjach nadzwyczajnych, nie jest wartością stojącą do wyłącznej dyspozycji jednostki gospodarczej. Wynik ten ulega pomniejszeniu o obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego, do których zalicza się podatek dochodowy i inne obowiązkowe obciążenia np. obowiązkowe wpłaty z zysku na rzecz budżetu państwa z przedsiębiorstw państwowych oraz spółek skarbu państwa. Po uwzględnieniu wspomnianych obciążeń doprowadza się wynik finansowy brutto do wyniku finansowego netto, który stanowi zysk lub stratę jednostki gospodarczej.

Paweł Sankowski

Pobieranie danych ...