MamBiznes.pl

Składki w KRUS a praca zagranicą

Pobieranie danych ...

Mąż płaci składki w KRUS 12 lat. Od 7 lat pracuje za granicą. Czy może wycofać składki lub przekazać na żonę?

W systemie ubezpieczenia społecznego rolników nie ma możliwości przekazania wpłaconych składek na ubezpieczenie rolnicze, na rzecz innych podmiotów. Co do zasady niemożliwe jest także wycofanie wpłaconych składek. Jedynie w przypadku stwierdzenia przez KRUS utraty podstawy do podlegania ubezpieczeniu zwrócone mogą zostać składki nadpłacone po dacie, od której nastąpiło wykreślenie z ubezpieczenia.

Można zastanawiać się nad tym, czy fakt pracy od ponad 7 lat za granicą nie powinien spowodować wykreślenia męża z systemu KRUS. Osoba podlegająca ubezpieczeniu społecznemu rolników, która wyjeżdża do innego państwa członkowskiego i rozpoczyna wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej lub podejmuje tam pracę najemną u zagranicznego pracodawcy na podstawie umowy zawartej zgodnie z prawem tego państwa, zobowiązana jest do bieżącego powiadomienia o tym fakcie jednostki KRUS właściwej dla miejsca położenia gospodarstwa rolnego w terminie 14 dni od podjęcia pracy.

Zgodnie z zasadą ogólną osoby przemieszczającą się we Wspólnocie Europejskiej podlegają systemowi zabezpieczenia społecznego tylko jednego państwa członkowskiego.

Czynnikiem decydującym o zastosowaniu właściwego ustawodawstwa w stosunku do osób:

• aktywnych zawodowo jest miejsce wykonywania pracy,

• nieaktywnych zawodowo – miejsce zamieszkania.

Osoba wykonująca pracę najemną lub pracę na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego, na terytorium którego wykonuje pracę. W tej sytuacji nie ma zatem znaczenia miejsce zamieszkania pracownika, siedziba jego pracodawcy lub to, gdzie prowadzący działalność ją zarejestrował.

W mojej ocenie z mocy prawa Pani mąż, w związku z podjęciem innego zatrudnienia ( jeśli było ono legalne) powinien zostać z KRUS wykreślony i w takim przypadku można byłoby domagać się zwrotu niezasadnie zapłaconych składek. Taką decyzję należy jedna podjąć z rozwagą i namysłem.

adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

art. 36 i art. 41a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tj. Dz. U. z 2008 r, poz. 291 ze zm.)

art. 11 ust. 3a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE. L. 200 z 07.06.2004r.),

Pobieranie danych ...