MamBiznes.pl

Składki ZUS od umów emeryta

Pobieranie danych ...

Jestem emerytką (pełna emerytura). Dodatkowo jestem zatrudniona u dwóch pracodawców na umowę zlecenie. U jednego pracodawcy nie osiągam płacy minimalnej i są odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz zdrowotne. U drugiego pracodawcy osiągam płacę minimalną i są odprowadzane jedynie ubezpieczenia zdrowotne. Czy to prawidłowo?

W przypadku zatrudnienia emeryta zleceniodawca ma obowiązek zgłosić go do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (zleceniobiorca ma prawo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Płatnik musi opłacać za ubezpieczonego również składki na FP i FGŚP – chyba że zleceniobiorca osiągnął już wiek, w którym obowiązuje powszechne zwolnienie ze składek na te fundusz ( 60 i 65 lat). W przypadku zatrudnienia na podstawie więcej niż jednej umowy, podstawą do ubezpieczenia i naliczania składek jest umowa wcześniej zawarta. Zleceniobiorca może również, wskazać tę umowę z której chce aby składki były opłacone. Składka na ubezpieczenie zdrowotne płacona jest z tytułu każdej zawartej umowy. Taki stan będzie trwał do końca tego roku.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych od 1 stycznia 2016 r. wprowadziła generalne przepisy dotyczące tzw. „ozusowanie” umów zleceń. Zgodnie z nimi od wszystkich umów zlecenia będą pobierane składki emerytalne i rentowe. Składki te będą odprowadzane od kwoty równej co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu. To oznacza, że będą oskładkowane te umowy zlecenia których suma wynagrodzeń będzie mniejsza lub równa minimalnemu wynagrodzeniu. W przypadku wielu umów i osiągania wyższych dochodów nadwyżka nie będzie podlegała oskładkowaniu.

adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 6, art. 9, art. 12 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442, z późn. zm.2))

Pobieranie danych ...