MamBiznes.pl

Spór o płacę mninimalną. Pracodawcy i rząd vs. związkowcy

Pobieranie danych ...

Przedstawiciele związków zawodowych domagają się, by płaca minimalna w przszłym roku wyniosła 1676 złotych brutto. Rząd i pracodawcy uważają, że nie może być wyższa niż 1600 złotych brutto. Spór o wysokość płacy minimalnej pomiędzy pracownikami i pracodawcami trwa nie od dzisiaj.

Jak powiedział IAR szef OPZZ Jan Guz, najniższe wynagrodzenie nie powinno być niższe niż 50 procent średniej krajowej. Według Jana Guza w ostatnich trzech latach płaca minimalna była niedoszacowana z uwagi na zaniżone wskaźniki makroekonomiczne. Jan Guz dodał, że gdyby najniższe wynagrodzenie wyniosło 1676 złotych, to byłoby to 44,5 procent średniej krajowej

W ten sposób zbliżalibyśmy się do oczekiwanych przez pracowników 50 procent średniej krajowej – zaznaczył Jan Guz.

Inaczej problem płacy minimalnej widzą przedstawiciele pracodawców. Zbigniew Żurek z Business Centre Club uważa, że płaca minimalna w ogóle nie powinna być ustalana, ale skoro już jest, to najniższe wynagrodzenie nie powinno być wyższe niż 1600 złotych. Rozmówca IAR powiedział, że wzrost płac wyższy od wzrostu produktywności pogorszyłby konkurencyjność polskich firm i zniechęcił do zwiększania zatrudniania.

Minister Pracy Władysław Kosiniak Kamysz powiedział IAR, że na temat wysokości płacy minimalnej potrzebna jest dyskusja w komisji trójstronnej. Według niego 1600 złotych to propozycja godna.

Obecna wysokość płacy mninimalnej to 1500 złotych brutto.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/ab

Pobieranie danych ...