MamBiznes.pl

Sprawdź treść umowy zanim dostaniesz karę

Pobieranie danych ...

Każdy przedsiębiorca powinien regularnie sprawdzać, czy jego umowy nie zawierają klauzul niedozwolonych. W tym celu należy sprawdzić katalog UOKiK. W przeciwnym razie firma naraża się na kary finansowe i roszczenia klientów – informuje w dzisiejszym wydaniu ”Rzeczpospolita”.

”Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi rejestr niedozwolonych klauzul umownych (znajdziemy go w Internecie). To oficjalna czarna lista zapisów, których nie powinno być, zwłaszcza w umowach zawieranych z konsumentami. Przedsiębiorca powinien regularnie zaglądać do katalogu UOKiK, bo pojawiają się tam klauzule z różnych branż i być może po wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do rejestru trafi jakiś zapis zbliżony treścią lub sensem do tego, który ma w używanym w obrocie wzorcu nasza firma” – czytamy w ”Rzeczpospolitej”.

”Istotne zagrożenie dla firmy powoduje fakt, że jeśli w jakimś wzorze umowy stosowanym przez przedsiębiorcę w kontaktach z konsumentami znajdują się niedozwolone zapisy, to każdy może albo wnieść pozew do sądu, albo zawiadomić urzędników. Każdy, czyli nawet osoba, która nie korzystała z usług naszej firmy, ale zdobyła nasz wzorzec umowy. Każda osoba może też złożyć donos do UOKiK” – czytamy dalej.

”Sankcja finansowa teoretycznie może sięgać nawet 10 proc. przychodu osiągniętego w poprzednim roku. Kary nie oblicza się od dochodu, a więc jest niezależna od rentowności danej branży. Choć w praktyce kary są zdecydowanie niższe od 10 proc. przychodu (mieszczą się w granicach od kilku promili do 1 – 2 proc. wpływów), to i tak mogą być dotkliwe, bo nie ma znaczenia, czy firma ma w ogóle jakieś zyski. Dokładne zasady wyliczania kar określają ujawnione publicznie wytyczne UOKiK” – dodaje ”Rzeczpospolita”.

Problematyka dozwolonych i niedozwolonych klauzul umownych jest obecnie bardzo żywa, szczególnie w kontekście uznawania przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów szeregu postanowień umownych, zawieranych z konsumentami, za niedozwolone. Najczęściej stosowanymi w obrocie gospodarczym zabezpieczeniami na wypadek opóźnień w realizacji umowy lub płatności są odsetki umowne. Wysokość odsetek ustalają obie strony umowy w chwili jej podpisania, a ich wysokość regulowana jest przez zapisy umowy.

Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu ”Rzeczpospolitej”, w artykule Michała Kosiarskiego pt. ”Skontroluj umowy, zanim dostaniesz karę”.

Źródło: Przegląd prasy Bankier.pl

Pobieranie danych ...