MamBiznes.pl

Stosowanie stawki 0% a wewątrzwspólnotowa dostawa towarów

Pobieranie danych ...

Dostawa wewnątrzwspólnotowa opodatkowana jest stawką 0%. Przy czym z preferencyjnej stawki można skorzystać tylko wtedy, gdy zostaną spełnione poniżej określone wymogi:

Potwierdzenie wywozu towarów

Szczególną uwagę należy zwrócić na warunek dotyczący udokumentowania wywozu towarów do innego państwa członkowskiego. Ustawodawca w art. 42 ust. 3 ustawy określił wprost, jakie są to dowody. Są nimi te dokumenty, które łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, czyli:

Otrzymanie brakujących dokumentów po terminie złożenia deklaracji uprawnia podatnika do złożenia korekty deklaracji podatkowej, w której wykazał tę dostawę jako krajową (art. 42 ust. 13 ustawy).

W przypadku gdy wymienione dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towaru do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dowodami takimi mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

Przy czym list przewozowy może stanowić dowód zawarcia umowy przewozu pomiędzy wysyłającym a przewoźnikiem, zgodnie z którą przewoźnik zobowiązuje się do dostarczenia towaru pod wskazany przez wysyłającego adres. Zatem odmowa podpisania listu przewozowego przez nabywcę towaru może wynikać z różnych przyczyn, np. rodzaj i ilość towarów nie są zgodne z wystawioną przez dostawcę fakturą, W takim przypadku dla udowodnienia faktycznego wywozu towarów, dopuszcza się inne dokumenty, które potwierdzają, iż dostarczono towar do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

W praktyce

Firma sprzedaje swoje towary podatnikom z krajów członkowskich. Dostawy dokonywane są za pośrednictwem firm kurierskich, ale sporadycznie także za pośrednictwem poczty. Wysyłając towar pocztą, dostawca posiada jedynie dowód nadania przesyłki oraz fakturę i specyfikację na której nabywca pokwitował odbiór towaru. Czy to wystarczy?

Dokumenty potwierdzające wysyłkę do zagranicznego adresata, fakturę i specyfikację, na których nabywca poświadczył odbiór towaru, należy uznać za wystarczający dowód wywozu towarów.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw, uchwalona przez Sejm w dniu 21 kwietnia 2005 r. wprowadziła zmiany m. in. w zakresie dokumentów wymaganych w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Z art. 42 ust. 3 usunięto pkt 4, na mocy którego zastosowanie stawki 0% przez polskiego dostawcę w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów uzależnione było od dysponowania dokumentem potwierdzającym przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż Polska. Dokument ten będzie jednak nadal potrzebny w przypadku, gdy wywóz towarów będzie dokonywany przy pomocy własnego środka transportu dostawcy lub nabywcy, lub gdy na podstawie innych posiadanych dokumentów nie będzie można uwiarygodnić faktu dostarczenia towaru do nabywcy. Powyższa zmiana będzie obowiązywała od 1 czerwca 2005 r.

W przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa powyżej, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

Dokumentowanie wywozu nowych środków transportu

Zgodnie z art. 42 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku wywozu przez nabywcę nowych środków transportu bez użycia innego środka transportu (przewozowego), podatnik oprócz kopii faktury dostawy i specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku, powinien posiadać dokument, zwany „dokumentem wywozu” zawierający dane umożliwiające prawidłową identyfikację podatnika dokonującego dostaw i nabywcy oraz nowego środka transportu, w szczególności:

Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 42 ust.  16 ustawy o VAT, wzór
dokumentu wywozu, o którym mowa powyżej określony został przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia wzoru dokumentu potwierdzającego wywóz przez nabywcę nowego środka transportu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium innego państwa członkowskiego (Dz. U. nr 84, póz. 783).

Dokument ten został określony jako VAT-22 i zawiera m.in. następujące dane:

Wewnątrzwspólnotowy obrotu a identyfikacja nabywcy

Dla zastosowania stawki 0% równie istotny jest warunek dotyczący nabywcy, który musi być podatnikiem VAT zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Polski dostawca chcąc zastosować do dokonanej dostawy stawkę VAT w wysokości 0% musi posiadać ważny numer VAT UE nabywcy. Dzięki informatycznemu systemowi wymiany informacji o podatku VAT – system VIES, polski podatnik VAT jeszcze przed realizacją dostawy wewnątrzwspólnotowej będzie miał możliwość uzyskania potwierdzenia ważności numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspóinotowych, nadanego przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy.

Potwierdzanie numerów identyfikacyjnych przydzielonych podatnikom VAT odbywa się za pośrednictwem jednostek administracyjnych (np. urzędów skarbowych) kraju, z którego pochodzi podatnik zwracający się o weryfikację takiego numeru (telefonicznie, pocztą elektroniczną lub faksem), w niektórych krajach także w systemie on-line. W sytuacji gdy kupujący nie jest podatnikiem podatku VAT, bądź podatnikiem wprawdzie jest, ale nie zarejestrował się dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, a towar jest bezpośrednio transportowany i rozładowany na terytorium państwa członkowskiego, należy traktować to jako dostawę krajową w rozumieniu art. 7 ustawy. Dostawa taka nie stanowi, bowiem dostawy wewnątrzwspólnotowej w rozumieniu art. 13 ww. ustawy, która mogłaby korzystać ze stawki VAT 0% (dostawa dokonana na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych lub na rzecz podatnika niezidentyfikowanego dla tych transakcji).

Wyjątkiem od powyższej zasady jest dostawa wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, które objęte są procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, W tym przypadku, pomimo iż nabywca jest niezidentyfikowanym dla potrzeb obrotu wewnątrzwspólnotowego podatnikiem VAT, dostawca ma prawo do zastosowania stawki VAT 0%.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr. 54, poz 535 z póź. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...