MamBiznes.pl

Umowa zlecenie a wysokość zasiłku chorobowego z powodu ciąży

Pobieranie danych ...

Pracuję na umowę zlecenie i mam opłacane bardzo niskie składki chorobowe (ok. 6 zł na miesiąc). Czy idąc na L4, mogę liczyć na chorobowe i ile będzie ono wynosić? Dodam, że jestem w ciąży – czy to ma jakieś znaczenie?

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, które mają opłacaną składkę na ubezpieczenie chorobowe, ale w niewielkim zakresie, nie mogą liczyć na zasiłek chorobowy w istotnej wysokości. Aby ubezpieczony otrzymał zasiłek musi być zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a składka powinna być opłacana przez tzw. okres wyczekiwania, który w tym przypadku wynosi standardowo 90 dni. Jedynie kobiety w ciąży, jeżeli maja wcześniejszy 10 letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, nabędą prawo do zasiłku bez okresu wyczekiwania.

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. W takim przypadku skoro przychód, od którego składka była opłacana, był niewielki, taki też niewielki zasiłek chorobowy Pani otrzyma. Jeżeli będzie Pani przebywała na tej umowie zlecenia aż do porodu, uzyska Pani uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego, jednakże również jego wysokość zostanie określona zgodnie z powyższą zasadą.

adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 4 pkt 1, art. 11 pkt. 2, art. 36, art. ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw ( tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.)

Pobieranie danych ...