Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wiedza o podatkach nie jest mocną stroną Polaków. Nadal sporo osób nie korzysta z przysługujących im ulg

wiedza o podatkach

Mimo że Polacy deklarują znajomość swoich praw podatkowych, to zaledwie połowa z nich ma świadomość, że ma styczność z podatkiem VAT. To niepokojące dane, które wynikają z raportu e-pity: „Co Polacy wiedzą o podatkach?”.

Cytując Benjamina Franklina, „na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Dzisiaj nie o śmierci mowa, a o podatkach. Polacy uważają, że mają świadomość na temat przysługujących im praw podatkowych, jednak tylko 55% deklaruje, że ma styczność z podatkiem VAT. Co prawda, od początku 2022 roku mamy zerowy VAT na żywność, jednak warto czasem zerknąć na paragon ze sklepu.

Jak wynika z raportu e-pity, 64% Polaków wskazało w badaniu na temat wiedzy o podatkach, że ma świadomość swoich praw podatkowych. Co piąty natomiast interesuje się tematem ulg i odliczeń podatkowych. Jednak pytanie tak naprawdę brzmi ile osób wykorzystuje je w praktyce? Należy pamiętać, że zmian w podatkach bywa wiele i nie łatwo za nimi nadążyć.

„Ponad 50% respondentów z niższym wykształceniem przyznało, że nie zdaje sobie sprawy z możliwości korzystania z dostępnych ulg, podczas gdy wśród osób z wykształceniem średnim i wyższym odsetek ten wyniósł około 30%. Brak świadomości dotyczącej najnowszych zmian prawnych związanych z podatkami prowadzi do sytuacji, w której wielu podatników traci na niewykorzystaniu możliwości dokonania odpisów od podatków” – skomentowała dr Anna Semmerling, ekspertka z zakresu ekonomii z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.

Warto przeczytać: Kobiety coraz chętniej chcą prowadzić własny biznes. Przeszkodą mogą być wysokie podatki

Wiedza Polaków o podatkach

Zapewne większość Polaków stwierdzi, że podatki są za wysokie. Jednak pytanie jaki odsetek osób ma świadomość, jakie dokładnie podatki płaci. Już badanie z 2017 roku przygotowane na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pokazało, że Polacy mają małą wiedzę na temat podatków. Wspomniana analiza sprzed 6 lat wskazywała, że osoby zatrudnione na umowę o pracę, myślą, że nie płacą żadnych podatków…

Nowy raport e-pity zatytułowany „Co Polacy wiedzą o podatkach?” pokazuje, że zbyt wiele nie zmieniło się w ostatnich latach. Jedynie 55% ankietowanych osób wskazało, że ma do czynienia z podatkiem VAT. Choć Polacy wskazują zainteresowanie tematem podatków, w szczególności zmianami oraz ulgami, to ich praktyczna wiedza może pozostawiać wiele do życzenia.

Omawiane badanie kładzie nacisk na fakt, że Polacy pomimo możliwości, nie korzystają w pełni z przysługujących im ulg podatkowych. 64% respondentów twierdzi, że zna przysługujące im przepisy, jednak tylko niecałe 39% przyznaje, że korzysta z nich w pełni świadomie.

Ulgi podatkowe

Przy okazji publikacji raportu, e-pity wskazują, że listopad i grudzień 2023 roku to ostatnie miesiące na obniżenie podatku. W programie e-pity można sprawdzić rozliczenie i zastanowić się z jakich ulg można skorzystać.

„Podatnik, który jest świadomy, jak będzie wyglądało jego rozliczenie z fiskusem, ma możliwość wykorzystywania jeszcze w tym roku przysługujących mu ulg i odliczeń w taki sposób, aby finalnie mógł otrzymać wyższy zwrot lub znacząco obniżyć naliczony podatek” – komentuje Monika Piątkowska, Doradca Podatkowy e-pity.pl.

Wśród rozwiązań, które wymieniono na obniżenie podatku można znaleźć: ulgę sponsoringową (odliczenie do 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną, szkolnictwo wyższe i naukę), ulgę B+R (w przypadku prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej) czy też rozliczenie praw autorskich.

Wiedza Polaków na temat podatków może pozostawiać wiele do życzenia. Kluczowa jest edukacja w tym zakresie i wykorzystywanie w pełni praw, które każdemu przysługują.

Warto przeczytać: Trudny czas dla prowadzenia biznesu. Coraz więcej przedsiębiorców zamyka bądź zawiesza działalność gospodarczą

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.