Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Trudny czas dla prowadzenia biznesu. Coraz więcej przedsiębiorców zamyka bądź zawiesza działalność gospodarczą

Polski Ład, wysoka inflacja, rosnące koszty prowadzenia biznesu. Jak wynika z danych InfoCredit, coraz więcej przedsiębiorców zamyka bądź zawiesza swoją działalność gospodarczą.

Z najnowszych danych InfoCredit wynika, że w okresie od stycznia do września 2023 roku zamknięto ponad 144 tys. działalności gospodarczych, a zawieszonych zostało aż 268,6 tys. małych firm. Dla porównania, w 2022 roku w tym samym okresie liczba zawieszonych działalności była na poziomie 249,7 tys., natomiast w 2021 roku była to znacznie mniejsza liczba – 174,9 tys. To może być rekordowy rok pod względem zawieszonych działalności gospodarczych.

„W tym roku liczba zawieszonych działalności gospodarczych regularnie rośnie. Zakończonych jest mniej więcej tyle, ile w 2022 r., pierwszym w którym obowiązywał Polski Ład. A to i tak był słaby rok dla mikroprzedsiębiorców. Nowe i wznowione mikrobiznesy nie równoważą ubytków. Przeciwnie – pomiędzy tymi na plus i tymi na minus nierównowaga się stale pogłębia” – czytamy na stronie Info Credit.

Ten trend zaczął się kształtować jeszcze w 2020 roku i stale się pogłębia. Jak wskazują dane opublikowane przez InfoCredit, mikroprzedsiębiorcy przeżywają kryzys i potrzebują wsparcia. Wynika to z rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, mowa m.in. o wysokich składkach zdrowotnych, których ze względu na obowiązujący Polski Ład nie można odliczyć od podatku. Taka sytuacja to również pokłosie pandemii, czy wysokiej inflacji w ostatnich miesiącach. Również podnoszenie płacy minimalnej nie wspiera mikroprzedsiębiorców.

Wzrost liczby zawieszeń w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku, nie pozostał bez wpływu na notowania indeksu działalności gospodarczych InfoCredit. „Ten licząc kwartalnie po wrześniu 2023 znacząco spadł do -19 471 pkt wobec -9 124 pkt przed rokiem i -5 523 pkt po wrześniu 2021 r.” – napisano na stronie InfoCredit.

Źródło: InfoCredit

Kryzys działalności gospodarczych

W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku odnotowano rekordową liczbę zarówno zawieszanych jak i zamykanych działalności gospodarczych. W omawianym okresie łączna liczba zlikwidowanych i wstrzymanych biznesów to 412,8 tys. Natomiast w tym samym okresie założono oraz wznowiono 368,7 tys. działalności gospodarczych. Dane InfoCredit wskazują na kryzys wśród mikroprzedsiębiorców, a ten rok może być rekordowy dla zawieszonych i zlikwidowanych małych firm.

„Ostatnie lata to zdecydowanie trudny czas dla prowadzenia biznesu. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, choć to dane z naszego kraju martwić powinny nas w największym stopniu. Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa wraz z całą serią lockdownów, wojna na Ukrainie, lawinowy wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, skutki inflacji czy następstwa Polskiego Ładu odcisnęły swoje piętno na kondycji firm prowadzących działalność na terytorium RP. Przedsiębiorcy w najbliższej perspektywie mierzyć będą musieli się także ze skutkami dwóch podwyżek płacy minimalnej” – komentuje najnowsze dane Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Już w ubiegłym roku wskazywano, że liczby zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych są rekordowe. W całym 2022 roku zawieszono 347,3 tys. biznesów, natomiast zlikwidowanych zostało 193,2 tys., co było najwyższym wynikiem od 2014 roku. Jak wskazują eksperci, kryzysowa sytuacja jest nie tylko pokłosiem pandemii z 2020 roku. Również wojna na Ukrainie, która wywołała wysoką inflację na świecie czy rosnące koszty prowadzenia biznesu nie skłaniają do zakładania działalności gospodarczych.

Podwyżka płacy minimalnej

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazuje, że dwie podwyżki płacy minimalnej planowane na 2024 rok mogą wpłynąć negatywnie na kondycję polskiej gospodarki. Przypomnijmy, że płaca minimalna w Polsce od początku stycznia będzie wynosić 4242 zł brutto, a od lipca kwota wzrośnie do 4300 zł brutto.

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, muszą mierzyć się w ostatnich latach ze sporymi wyzwaniami. 2023 rok jest szczególnie trudny dla przedsiębiorców, co pokazują omawiane dane przygotowane przez InfoCredit.

Warto przeczytać: Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego: jednoosobowa działalność gospodarcza chętnie wybierana przez osoby 50+

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Keram 26 lis 2023 (23:03)

Cóż obecną władze nie interesuje los małych firm, oni nie zapewnią im koryta