MamBiznes.pl

Własna firma i status bezrobotnego

Pobieranie danych ...

Minister Pracy i Polityki Społecznej złożył do Sejmu projekt ustawy O zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zmianie niektórych innych ustaw wraz z aktami wykonawczymi. Celem jej wprowadzenia jest doprecyzowanie tych przepisów, które budzą wątpliwości interpretacyjne.

Ustawa ma ograniczać biurokrację oraz poprawić efektywność na rynku pracy. Do proponowanych zmian przychylnie odniosła się PKPP „Lewiatan”. Po jej uchwaleniu przedsiębiorca będzie mógł utrzymać status bezrobotnego w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Ponadto bezrobotnym będzie także ta osoba, która podczas rejestracji firmy poda późniejszy termin rozpoczęcia działalności.

Jeśli bezrobotny rejestruje firmę w marcu, a za dzień rozpoczęcia działalności wpisuje 1 maja, to jeszcze przez kwiecień oficjalnie będzie uznawany za bezrobotnego. Szczególnie istotne zmiany dotyczą pozbawiania statusu bezrobotnego osoby, która nie stawi się w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie.

Ponadto powiatowy urząd pracy nie przyjmie oferty od pracodawcy, którego propozycja ma charakter dyskryminujący lub prowadzone jest przeciwko niemu postępowanie dotyczące naruszenia przepisów prawa pracy. Po przyjęciu ustawy rozszerzy się krąg podmiotów uprawnionych do korzystania z instrumentów i usług rynku pracy.

Proponowane zmiany w dużej mierze mają charakter kosmetyczny. Często różne urzędy pracy, opierając się na tych samych przepisach, stosują inną wykładnię prawa – ta dość obszerna ustawa ma to zmienić. Zdaniem autorów, zmiany nie będą miały negatywnego wpływu na rynek, ponieważ przedmiotem regulacji nie są kwestie gospodarcze. Projekt raczej porządkuje przepisy i kompetencje wybranych organów administracji państwowej.

 

 

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@firma.bankier.pl

Pobieranie danych ...