MamBiznes.pl

Zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych podejmujących działalność gospodarczą

Pobieranie danych ...

Od 1 stycznia 2004 r. osobom niepełnosprawnym podejmującym po raz pierwszy działalność gospodarczą składki na ubezpieczenie społeczne opłaca częściowo PFRON. Dowiedz się, kto może skorzystać (a kto nie) z pomocy Funduszu, czy też w jakiej wysokości PFRON sfinasuje składki.

Komu PFRON opłaca składki 

Od 1 stycznia 2004 r., stosownie do art. 25 ust. 3b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 20 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2003 nr 7, poz. 79), osobom niepełnosprawnym podejmującym po raz pierwszy działalność gospodarczą PFRON finasuje:

Zgodnie z art. 25 ust. 3b, muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki: działalność musi być podejmowana (a nie już wcześniej prowadzona) przez osobę niepełnosprawną w rozumieniu ustawy i musi być ona podejmowana przez tę osobę po raz pierwszy od dnia uzyskania przez nią statusu osoby niepełnosprawnej.

Przez prowadzenie działalności gospodarczej rozumie się prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie:

Oznacza to, że z dofinansowania składek przez PFRON nie mogą skorzystać osoby prowadzące pozarolniczą działalność jako twórcy i artyści, w zakresie wolnego zawodu, jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Case Studies

Przykład 1

Osoba pełnosprawna podjęła działalność gospodarczą 1 sierpnia 2004 r. i prowadziła ją do 30 listopada 2004 r. (dokonała wykreślenia z ewidencji działalność gospodarczej). Z dniem 15 stycznia 2005 r. uzyskała orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Następnie z dniem 1 lutego 2005 r. podjęła ponownie prowadzenie działalności gospodarczej – osoba ta ma prawo do dofinansowania składek przez PFRON.

Przykład 2

Osoba niepełnosprawna podjęła działalność gospodarczą 1 lutego 2004 r. i prowadziła ją do 30 listopada 2004 r. (dokonała wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej). Następnie z dniem 1 lutego 2005 r. podjęła ponownie prowadzenie działalności gospodarczej – osoba ta nie ma prawa do dofinansowania składek przez PFRON.

Przykład 3

Osoba niepełnosprawna podjęła działalność gospodarczą 1 grudnia 2003 r. W okresie od 1 grudnia 2004 r. do 31 stycznia 2005 r. czasowo zaprzestała prowadzenia działalności (bez dokonywania wyrejestrowania z ewidencji działalności gospodarczej) – osoba ta nie ma prawa do dofinansowania składek przez PFRON.

Przykład 4

Osoba pełnosprawna podjęła działalność gospodarczą 1 lipca 2004 r. i prowadziła ją do 15 stycznia 2005 r. (dokonała wykreślenia z ewidencji działalność gospodarczej). Z dniem 1 lutego 2005 r. uzyskała orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Następnie z dniem 1 marca 2005 r. podjęła ponownie prowadzenie działalności gospodarczej – osoba ta ma prawo do dofinansowania składek przez PFRON w okresie od 1 marca 2005 r.

Przykład 5

Osoba niepełnosprawna podjęła działalność gospodarczą 1 lutego 2005 r. W okresie od 1 kwietnia do 31 października 2005 r. czasowo zaprzestała prowadzenia działalności (bez dokonywania wyrejestrowania z ewidencji działalności gospodarczej) – osoba ta ma prawo do dofinansowania składek przez PFRON w okresie od 1 lutego do 31 marca 2005 r. oraz od 1 listopada 2005 r.

Składki na ubezpieczenia społeczne są finansowane przez PFRON za okresy miesięczne przez okres roku, na wniosek osoby niepełnosprawnej podejmującej działalność gospodarczą, składany łącznie z deklaracją rozliczeniową tych składek. Po upływie roku osoby niepełnosprawne podejmujące działalność gospodarczą wraz z deklaracją rozliczeniową składek na ubezpieczenia społeczne mogą złożyć wniosek o objęcie finansowaniem składek na te ubezpieczenia PFRON na kolejne okresy roczne. Osoby niepełnosprawne po raz pierwszy podejmujące działalność gospodarczą składają wniosek o dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne w trybie złożenia zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 60 XX, zawierającym informację o stopniu niepełnosprawności w szóstym znaku. Następnie z takim samym kodem tytułu ubezpieczenia osoba sporządza deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

Przy czym konieczne jest wypełnienie pola 03 bloku III deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, tj. kodu wniosku o dofinansowanie składek za osoby niepełnosprawne. Kody te zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych… (Dz.U. 2004 nr 1, poz. 3). W przypadku płatnika składek będącego osobą niepełnosprawną podejmującą po raz pierwszy działalność gospodarczą, który rozlicza składki tylko za siebie albo zatrudnia pracowników i nakładców, ale nie spełnia warunków określonych w art. 25 ust. 2, 3 lub 3a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej… pole 03 bloku III deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA powinno być wypełnione cyfrą „0”, tj. płatnik składek nieuprawniony lub niewnioskujący o dofinansowanie składek na podstawie art. 25 ust. 2, ust. 3 i ust. 3a ustawy. Dofinansowanie składek przez PFRON lub budżet na podstawie art. 25 ust. 2, ust. 3 i ust. 3a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej przysługuje zakładom pracy zatrudniającym niepełnosprawnych pracowników oraz nakładców i spełniającym warunki określone powołaną ustawą.

Z uwagi na fakt, że PFRON może sfinansować tylko część składek na ubezpieczenia emerytalne i wypadkowe – w zależności od posiadanego stopnia niepełnosprawności – składki na te ubezpieczenia powinny być wyliczane w następujący sposób:

Jeżeli więc płatnik ustalił stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,93% podstawy wymiaru, to wówczas PFRON sfinansuje 0,965% podstawy wymiaru.

Przykład wypełnienia deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, oznaczonej kodem tytułu ubezpieczenia 05 60 0 3, tj. osoba niepełnosprawna podejmująca po raz pierwszy prowadzenie pozarolniczej działalności, wnioskująca o dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne za środków PFRON na podstawie art. 25 ust. 3b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, mająca orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, zawiera załącznik 2.

Fragment pochodzi z opracowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pt. „Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących” – styczeń 2007 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Pobieranie danych ...