MamBiznes.pl

Zasady przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS

Pobieranie danych ...

Płatnicy składek zobowiązani są do składania dokumentów ubezpieczeniowych (zgłoszeń, raportów, deklaracji, informacji etc.). Adresatami poradnika są osoby rozliczające składki na ubezpieczenia społeczne i/lub ubezpieczenie zdrowotne za zatrudnionych pracowników lub inne osoby podlegające ubezpieczeniom (w tym na własne ubezpieczenia). Poznaj, jakie są zasady przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS.

Wstęp

Poradnik jest przeznaczony dla płatników rozliczających składki na ubezpieczenia społeczne i/lub ubezpieczenie zdrowotne za zatrudnionych pracowników lub inne osoby podlegające ubezpieczeniom (w tym na własne ubezpieczenia w przypadku ubezpieczonych będących jednocześnie płatnikami składek). Ma on na celu pomoc w wypełnianiu obowiązków nałożonych na płatników składek ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Poradnik przedstawia między innymi:

Rodzaje dokumentów ubezpieczeniowych

Płatnicy składek zobowiązani są do składania zgłoszeń, raportów, deklaracji, zwanych dalej dokumentami ubezpieczeniowym. Dokumenty ubezpieczeniowe dzielą się na:

Szczegółowy sposób wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych (formularzy) znajduje się m.in. w następujących opracowaniach:

Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA

Symbol dokumentu

Nazwa dokumentu

ZUS IWA

Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe

Szczegółowo zasady składania i wypełniania informacji ZUS IWA określone są w poradniku – Zasady składania i wypełniania informacji ZUS IWA

Informację ZUS IWA płatnik składek przekazuje w takiej samej formie, jaka obowiązuje płatnika w odniesieniu do dokumentów określonych przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli płatnik składek zobowiązany  jest do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych poprzez  teletransmisję danych w formie dokumentów elektronicznych z aktualnego programu PŁATNIK, to również Informacja ZUS IWA powinna być bezwzględnie przekazana w tej formie.

Płatnicy uprawnieni do składania Informacji ZUS IWA w formie papierowej (na formularzu według ustalonego wzoru lub  w formie  wydruku z  aktualnego programu PŁATNIK)  przekazują  Informację   do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek. W przypadku przekazywania Informacji ZUS IWA w formie przesyłki  pocztowej na opakowaniu powinien być umieszczony napis „Informacja ZUS IWA”.

Forma dokumentów ubezpieczeniowych

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 (Dz. U Nr.137, poz. 887 ze zm.) zobowiązuje płatników składek do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych i informacji ZUS IWA w jednej z dwóch form:

W uzasadnionych przypadkach ZUS może zwolnić płatnika składek rozliczającego składki za więcej niż 5 osób z obowiązku elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych. Podjęcie takiej decyzji pozostaje w gestii dyrektora oddziału ZUS (na podstawie szczegółowo uzasadnionego wniosku).

Pracodawcy zagraniczni z krajów UE nie posiadających w Polsce siedziby ani przedstawicielstwa  oraz zatrudniających w Polsce pracowników lub osoby, których zatrudnienie rodzi obowiązek ubezpieczeniowy,  bez konieczności uzyskania stosownej zgody dyrektora właściwego oddziału ZUS mogą składać dokumenty ubezpieczeniowe w formie papierowej bez względu na liczbę osób za które rozliczają składki.

Forma elektroniczna

Dostarczanie dokumentów w postaci elektronicznej pozwala na znaczne skrócenie czasu przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz ich wprowadzenia do systemu informatycznego. Eliminuje także czynności związane z ręcznym wypisywaniem lub drukowaniem dokumentów ubezpieczeniowych. Daje większe gwarancje prawidłowego zapisu danych na koncie płatnika i ubezpieczonego.

Warunkiem korzystania z elektronicznej formy przekazywania dokumentów jest posiadanie programu Płatnik. Tylko pliki pochodzące z tego programu są przyjmowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W formie elektronicznej płatnik może przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe na dwa sposoby:

Bliższe informacje oraz szczegóły techniczne zawarte są w rozdziale IV niniejszego poradnika oraz w dokumentach „Płatnik – Podręcznik użytkownika” i „Płatnik – Podręcznik administratora”.

Forma papierowa

Dokumenty ubezpieczeniowe w postaci papierowej mogą być składane w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS na stanowiskach przyjmowania dokumentów lub mogą być przesyłane pocztą.

Sposób wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyjmuje dokumentów ubezpieczeniowych, które nie mogą być przetworzone przy użyciu technologii automatycznego odczytu stosowanej przez Zakład, co traktuje się jak nieprzekazanie dokumentów (art. 47a ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) 

Przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumenty papierowe zostają przyjęte jeżeli:

Ze względu na to, że informacje z dokumentów ubezpieczeniowych są ewidencjonowane na kontach (płatnika i ubezpieczonego) oznaczanych identyfikatorami, konieczne jest zamieszczanie poprawnych danych identyfikacyjnych płatnika i ubezpieczonego na dokumentach ubezpieczeniowych.

Zakład może żądać od płatnika ponownego złożenia zgłoszenia płatnika składek lub zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, jeżeli zgłoszenia te nie zostały zidentyfikowane w systemie informatycznym Zakładu.

Zasady przekazywania dokumentów  ubezpieczeniowych

Teletransmisja

Komunikacja pomiędzy płatnikiem a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych może odbywać się poprzez łącza telekomunikacyjne (np. linia telefoniczna). Dokumenty ubezpieczeniowe można przesyłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w postaci plików za pomocą teletransmisji danych. W celu zabezpieczenia przesyłanych dokumentów elektronicznych niezbędne jest ich zaszyfrowanie. 

Dokumenty przesyłane pocztą

Płatnicy składek, z wyjątkiem tych, którzy zobowiązani są do przekazywania dokumentów w formie elektronicznej – mają możliwość dostarczenia dokumentów ubezpieczeniowych za pośrednictwem poczty. Wskazane jest, aby dokumenty przesyłać w kopertach o formacie A4 (nie składać ani nie zginać dokumentów).

Dokumenty powinny być przesyłane do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek. Wykaz terenowych jednostek organizacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajduje się na stronie Wyszukiwarka oddziałów ZUS.

O terminie przekazania dokumentów ubezpieczeniowych decyduje data stempla pocztowego lub w przypadku przesyłki poleconej data nadania. Koperty z dokumentami zgłoszeniowymi i rozliczeniowymi należy opatrywać dopiskiem „Dokumenty ubezpieczeniowe”.

Dokumenty przekazywane osobiście

Płatnicy składek  przekazujący  dokumenty w formie papierowej  mogą je składać w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, właściwej według siedziby płatnika składek. W każdej terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wymienionej na stronach internetowych www.zus.pl, znajdują się stanowiska obsługi klientów, gdzie można uzyskać informację i pomoc w zakresie sposobu wypełniania i składania dokumentów ubezpieczeniowych, a także:

Dokumenty  zgłoszeniowe płatnika są przyjmowane po sprawdzeniu przez pracownika stanowiska obsługi klientów danych identyfikacyjnych płatnika wykazanych  w dokumentach z danymi podanymi w dokumentach potwierdzających nadanie stosownych identyfikatorów.

Zestawienie  technik i form przekazywania dokumentów

Technika Przekazania

Forma Dokumentu

Elektroniczna

Papierowa

Teletransmisja

TAK

NIE

Poczta

NIE

TAK, na adresy wymienione na stronach internetowych www.zus.pl  (zgodnie z siedzibą płatnika składek)

Osobiście

TAK, za zgodą Dyrektora Oddziału ZUS

TAK, na adresy wymienione na stronach internetowych www.zus.pl (zgodnie z siedzibą płatnika składek)

Program Płatnik

Program „Płatnik” to nieodpłatnie udostępniany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych program komputerowy, przy pomocy którego można przygotować dokumenty ubezpieczeniowe i informację ZUS IWA. Program umożliwia wprowadzenie danych ewidencyjnych płatników i ubezpieczonych oraz danych rozliczeniowych, a także emisję dokumentów ubezpieczeniowych i informacji ZUS IWA w postaci papierowej (wydruk) lub elektronicznej (plik).

Korzystanie z programu „Płatnik” ułatwia przygotowanie dokumentów ubezpieczeniowych i informacji ZUS IWA oraz pozwala uniknąć błędów mogących powstać przy ich ręcznym wypełnianiu. Użytkownikiem programu może być każdy płatnik składek. Zasada ta dotyczy także biur rachunkowych, które przy pomocy jednego programu mogą obsługiwać dowolną liczbę swoich zleceniodawców.

Do sporządzania dokumentów ubezpieczeniowych i informacji ZUS IWA płatnicy składek zobowiązani są stosować aktualną wersję programu  informatycznego udostępnionego przez Zakład. 

Funkcje Programu Płatnik

Funkcje Programu Płatnik możemy podzielić na trzy bloki:

1. Przygotowanie do pracy z programem:
1.1. rejestracja danych identyfikacyjnych i ewidencyjnych płatnika,
1.2. rejestracja danych o kontach bankowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
1.3. rejestracja danych identyfikacyjnych i ewidencyjnych ubezpieczonego,
2. Przygotowanie dokumentów ubezpieczeniowych, które obejmuje:
2.1. rejestrację danych dotyczących ubezpieczonych, która może odbywać się dwoma metodami:
2.1.1. wczytanie (import) z pliku danych źródłowych dotyczących ubezpieczonych. Pliki tekstowe o określonym formacie generowane mogą być przez programy  kadrowo-płacowe płatników,
2.1.2. wprowadzanie manualne za pomocą klawiatury komputerowej,
2.2. wypełnianie i poprawianie dokumentów ubezpieczeniowych, to znaczy m.in:
2.2.1. wyliczanie składek,
2.2.2. kontrolę formalną,
2.2.3. przeglądanie i korektę,
3. Emisję dokumentów ubezpieczeniowych, informacji ZUS IWA oraz przelewów dla banku:
3.1. w formie papierowej – drukowanie,
3.2. w formie elektronicznej – odpowiednio zaszyfrowany plik.

Wymagania sprzętowe i systemowe

Wymagania sprzętowe

Program „Płatnik” wymaga komputera o konfiguracji minimalnej, która zapewnia efektywną pracę w wypadku operowania na niewielkiej liczbie dokumentów (dotyczących kilkadziesiąt osób).

Konfigurację minimalną stanowią:

Przedstawiona konfiguracja minimalna zapewnia efektywną pracę w wypadku operowania na niewielkiej liczbie dokumentów.

Konfigurację zalecaną w przypadku przetwarzania dokumentów, dotyczących np.kilku tysięcy osób stanowią:

Wymagania systemowe programu

Program PŁATNIK wymaga jednego z niżej wymienionych systemów operacyjnych (w polskiej wersji językowej): Windows 95 OSR2, Windows 98, · Windows NT 4.0 Service Pack 6A,  Windows ME, Windows 2000 z Service Pack 2, Windows XP z Service Pack 1 z zainstalowaną przeglądarką internetową: Internet Explorer w wersji przynajmniej 4.01 SP2. Ponadto do uruchomienia programu wymagane są:

Przy instalacji programu Płatnik w systemach WindowsNT,2000, XP wymagane są prawa administratora.

Sposób dystrybucji i  serwis oprogramowania programu Płatnik

Program „Płatnik” jest udostępniany wszystkim zainteresowanym nieodpłatnie, jego dystrybucja odbywa się dwoma kanałami:

Wszelkie informacje o programie „Płatnik”, jego modyfikacjach, wykrytych błędach
i sposobach ich usunięcia można uzyskać:

Nowe wersje oprogramowania, wynikające zarówno ze zmian przepisów prawnych, jak i spowodowane modernizacją programu, oznaczane będą kolejnym numerem. Wersje te będą dostępne w Internecie oraz w terenowych jednostkach organizacyjnych Zakładu. Szczegółowe informacje dotyczące programu „Płatnik”, a w szczególności zasad instalacji, wymagań sprzętowych, procedur ochrony danych znajdują się w dokumentach „Płatnik. Podręcznik użytkownika” i „Płatnik. Podręcznik administratora” – dostępnych w Internecie na stronach Zakładu oraz na płytach CD zawierających program „Płatnik”.

Fragment pochodzi z opracowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pt. „Zasady przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – kwiecień 2006 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Pobieranie danych ...