MamBiznes.pl

Zasady wystawiania faktur VAT

Pobieranie danych ...

Obowiązek dokumentowania obrotu dla potrzeb podatku VAT fakturami VAT przez podatników tego podatku określony został w art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, póz. 535 ze zm.). W myśl tego przepisu, podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży.

Wyjątki

Podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT – to osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, zdefiniowaną w ust. 2 tego przepisu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Od podstawowego obowiązku wystawiania faktur VAT, określonego w powołanym art. 106 ustawy o VAT, istnieją oczywiście wyjątki:

Zasady wystawiania faktur VAT

Ustawa nie określa jednolitego wzoru faktury, ograniczając się do określenia w art. 106 ust. 1, iż powinny na niej figurować: potwierdzenie dokonania sprzedaży (co oznacza, że w sytuacji gdy nie mamy do czynienia ze sprzedażą – faktura VAT nie znajdzie zastosowania), data dokonania sprzedaży, cena jednostkowa bez sprzedaży (cena netto), podstawa opodatkowania (wartość netto), stawka podatku, kwota podatku, kwota należności, dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Zasady wystawiania faktur VAT i innych dokumentów z nimi zrównanych uregulowane zostały szczegółowo w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, póz. 971) zwanym dalej rozporządzeniem w sprawie faktur i tam właśnie odnaleźć można listę elementów niezbędnych na fakturze VAT, którymi są:

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT – zgodnymi w tym zakresie z dyrektywami unijnymi – faktury VAT nie muszą być podpisywane ani przez wystawcę ani przez odbiorcę.

Faktura wewnętrzna

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, faktury wewnętrzne służą do dokumentowania następujących zdarzeń:

Dane, jakie powinna zawierać faktura wewnętrzna określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie faktur.

Zgodnie z § 28 ww. rozporządzenia do faktur wewnętrznych stosuje się odpowiednio regulacje dotyczące zasad wystawiania „zwykłych” faktur VAT (czyli określone w § 12, § 16-20, § 22-23 i § 26 rozporządzenia), z tym że w przypadku:

Faktury wewnętrzne, można wystawić w jednym egzemplarzu i należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku.

Zgodnie z art. 106 ust. 7, podatnik ma prawo do wystawienia jednej faktury wewnętrznej za dany okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał) dokumentującej dokonane w tym okresie czynności.

Rozporządzenie nie określa urzędowego wzoru faktury wewnętrznej. Istnieje zatem duża dowolność w jej konstruowaniu, z tym że zachować należy minimum danych wymaganych na podstawie cytowanych powyżej przepisów ustawy oraz rozporządzenia wykonawczego.

Faktura VAT marża

Podatnicy świadczący ustugi turystyki (art. 119 ustawy) jak również podatnicy dokonujący dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków (art. 120 ustawy), dla których podstawą opodatkowania jest marża, dokumentują powyższe czynności tzw. „fakturą VAT marża”.

Dane jakie powinny znaleźć się na fakturze oznaczonej jako faktura VAT marża, określone zostały w przepisie § 12 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dn-ia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie faktur. Faktura ta powinna zawierać:

Faktura „VAT marża” jest więc dokumentem znacznie uproszczonym w porównaniu do zwykłej faktury VAT. Nie musi ona zawierać następujących danych: ceny jednostkowej usługi   netto,   wartości   sprzedaży  netto,   stawki   podatku,   sumy  wartości  sprzedaży z podziałem na stawki, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Podatnicy uprawnieni do stosowania szczególnej procedury rozliczania podatku VAT, o której mowa w art. 119 ustawy o VAT, nie mają obowiązku wyszczególniać na fakturze VAT swojej marży. W fakturze wpisują wyłącznie kwotę należności ogółem wyrażoną cyframi i słownie.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 r Nr 54 poz, 535 z póź zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...