MamBiznes.pl

Zwrot podatku VAT podmiotom spoza Wspólnoty

Pobieranie danych ...

Zasady zwrotu podatku VAT dla podatników nieposiadających siedziby na terytorium Wspólnoty regulują przepisy XIII Dyrektywy Rady Unii Europejskiej z dnia 17 listopada 1986 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych (86/560/EEC).

Warunki ubiegania się o zwrot podatku VAT

Przepisy XIII Dyrektywy stanowią konsekwencję zasad określonych w VI Dyrektywie, która przewiduje neutralność podatku VAT dla podatników oraz powszechność opodatkowania działalności gospodarczej na terytorium Wspólnoty.

W zasadzie uregulowania zawarte w XIII Dyrektywie są zbliżone do wynikających z VIII Dyrektywy, która dotyczy zasad i warunków dokonywania zwrotu podatnikom, których siedziba znajduje się w państwie członkowskim.

Podmiotem uprawnionym do żądania zwrotu podatku jest podatnik nieposiadający siedziby na terytorium Wspólnoty, który na terytorium kraju zwrotu nie wykonywał w okresie objętym wnioskiem, czynności podlegających opodatkowaniu. W przypadku gdyby wykonywał czynności podlegające opodatkowaniu w danym kraju, byłby obowiązany do zarejestrowania się dla celów VAT na jego terytorium i odzyskiwałby podatek dokonując obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w składanych deklaracjach.

Jest oczywiście pewna grupa usług, które pomimo tego, że należą do czynności opodatkowanych, nie są wyłączone z możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT. Należą do nich usługi transportowe i usługi z nimi związane, wykonywane na terytorium kraju zwrotu. Generalnie usługi te korzystają ze zwolnienia z opodatkowania z prawem jednak do odliczenia podatku naliczonego.

Wyjątki

Przewoźnicy nie muszą rejestrować się w państwach, na terytorium których wykonują swoje usługi, jednak ponoszą tam pewne koszty związane z prowadzoną działalnością. Nie mogąc zatem realizować prawa do odliczenia podatku VAT poprzez obniżanie podatku należnego, które wiązałoby się z koniecznością rejestracji i składania deklaracji we wszystkich państwach, w których świadczone są usługi, przewoźnicy mają możliwość ubiegania się o zwrot podatku w danym państwie członkowskim.

Drugim wyjątkiem od ogólnej zasady jest świadczenie usług, w przypadku których podatek płacony jest wyłącznie przez usługobiorcę. Usługodawca nie musi w takim przypadku rejestrować się w państwie, na terytorium którego wykonał usługę. Wszelkie obowiązki dotyczące rozliczeń z tytułu podatku VAT przejmuje usługobiorca. Aby jednak zapłacony za granicą podatek VAT był dla usługodawcy finansowo neutralny, XIII Dyrektywa umożliwiła mu ubieganie się o zwrot podatku.

W oparciu o regulacje unijne, polskie przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. nr 89, póz. 851), określającego zasady zwrotu podatku zagranicznym podmiotom wskazują, iż w drodze wyjątku wymienione niżej czynności wykonywane na terytorium Polski nie skutkują brakiem możliwości ubiegania się o zwrot VAT:

Wydatki, które dają prawo do otrzymania zwrotu VAT

Podatek VAT od poniesionych wydatków można odzyskać tylko wtedy, gdy zakupione towary bądź usługi są związane z:

Prawo do zwrotu podatku VAT będzie wiec przysługiwało podatnikowi nieposiadającemu siedziby w danym kraju, jeżeli w porównywalnych warunkach prawo takie przysługiwałoby podatnikowi mającemu siedzibę w tym kraju. Przede wszystkim wydatki muszą dawać prawo do odliczenia podatku VAT w państwie zwrotu. Nie może bowiem mieć miejsca sytuacja, w której zakres odliczeń dla podatnika krajowego jest węższy niż podatnika nieposiadającego siedziby w danym państwie.

Ograniczenia stosowane przez państwa członkowskie

Państwa członkowskie mogą skorzystać również z prawa nałożenia dodatkowych wymogów na podmioty ubiegające się o zwrot podatku. Mają także możliwość wyłączenia pewnych kategorii kosztów z katalogu wydatków uprawiających do ubiegania się o zwrot.

W odróżnieniu od postanowień VIII Dyrektywy, państwa członkowskie mają możliwość wprowadzenia zasady wzajemności w stosunku do podatników spoza Wspólnoty ubiegających się o zwrot podatku. Zasada ta uzależnia dokonanie zwrotu podatku VAT od przyznania przez państwa trzecie porównywalnego prawa, które umożliwiałoby odzyskanie podatku VAT podmiotom zagranicznym. Nie wszystkie państwa skorzystały z tego prawa. Zasady wzajemności nie wymagają m.in.: Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Szwecja i Wielka Brytania. Wśród tych, które wprowadziły zasadę wzajemności jest Polska, Francja, Hiszpania, Niemcy i Portugalia. Część państw wprowadziło wymóg istnienia umowy dwustronnej pomiędzy państwami, która reguluje zasady zwrotu podatku VAT. Należą do nich m. in.: Austria, Grecja i Włochy.

Ponadto, państwa członkowskie dokonujące zwrotu podmiotom spoza Wspólnoty, mogą nałożyć na wnioskujących wymóg ustanowienia w państwie zwrotu przedstawiciela podatkowego. Przedstawiciel w imieniu uprawionego podmiotu składa wniosek o zwrot podatku i otrzymuje ten zwrot. Ponosi, zatem odpowiedzialność za prawidłowe sporządzenie dokumentów i ewentualnie dokonuje zwrotu nienależnie wypłaconych kwot.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 r Nr 54 poz, 535 z póź zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...