Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zaskakujący ruch w sektorze AI. Microsoft wspiera rywala ChatGPT

chatgpt

Francuski startup z sektora sztucznej inteligencji został najnowszym partnerem firmy Microsoft. Wsparcie giganta może zaskakiwać. Mistral AI jest jednym z rywali OpenAI, którego technologie są obecne w produktach Microsoft.

Mistral AI to niespełna roczny francuski startup. Dostarcza on rozwiązania tożsame z OpenAI. W swoich prezentacjach kreuje się nawet jako europejska odpowiedź na ChatGPT podkreślając, że jego technologia jest lepsza niż innych konkurentów w branży. 

Zdanie to znajduje potwierdzenie we współpracach nawiązywanych przez Mistral AI, jak również w samej jego wycenie. Startup należy do „jednorożców”, a jego obecna wartość jest szacowana na ponad 2 mld dolarów.

Warto przeczytać: Okryty tajemnicą projekt Apple zniknie równie po cichu? Gigant wycofuje się z budowy pojazdów elektrycznych

Coraz szerszy zasięg AI w produktach Microsoft

Poprzez współpracę Microsoft zamierza rozszerzyć swój udział w sektorze sztucznej inteligencji na rynki europejskie. Oprócz partnerstwa firma zamierza zainwestować w startup bezpośrednio. Modele językowe Mistrala mają być wprowadzane w platformie Microsoft Azure. Współpraca da startupowi możliwość pozyskania nowych klientów. Dla samego Microsoftu jest z kolei możliwością rozszerzenia stosowanych rozwiązań AI w swoich produktach.

Partnerstwo pomiędzy podmiotami nie oznacza, że Microsoft rezygnuje ze ścisłej współpracy z OpenAI. Jej rozwiązania nadal będą przodującymi w produktach Microsoft. Wsparcie dla Mistral AI to bardzo dobry sposób na dywersyfikacje ryzyka stosowania przez OpenAI monopolu. Firma zyska również dostęp do szerszego grona klientów. Chce również zbudować markę przedsiębiorstwa przodującego we wspieraniu rozwiązań AI w Europie.

Warto przeczytać: Startup z Korei pozyska 90 mln dolarów finansowania. DeepX rozwija chipy oparte na AI

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.