Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Amazon wspiera sztuczną inteligencję i inwestuje w startup Anthropic

Anthropic

2,75 mld dolarów wynosić będzie kolejne wsparcie, jakie startup Anthropic otrzyma od Amazon. Technologiczny gigant chce w ten sposób zbudować swoją przewagę nad konkurencją w wyścigu o najlepsze zastosowanie rozwiązań AI.

Anthropic to amerykański startup, który postrzegany jest jako jeden z liderów narzędzi opartych na AI. Jego chatbot Claude stanowi poważną konkurencję dla ChatGPT od OpenAI. Co ciekawe, został on założony przez byłych dyrektorów i pracowników OpenAI. Teraz konkuruje z firmą zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorców. Inwestycja Amazon w startup ma mu zapewnić dostęp do najlepszych rozwiązań sztucznej inteligencji.

Już we wrześniu firmy ogłosiły inwestycję początkową o wartości 1,25 mld dolarów. Podczas ogłoszenia poinformowano, że łączna kwota wsparcia będzie opiewać na kwotę 4 mld dolarów. Przekazywane właśnie 2,75 mld dolarów stanowić więc będzie drugą transzę tej transakcji. Tym samym jest to największa inwestycja amerykańskiego giganta w podmiot zewnętrzny w całej jego historii.

Działania Anthropic

Krótko przed wiadomością o inwestycji, na rynku zadebiutowało najnowsze narzędzie AI firmy Anthropic Claude 3. Według informacji twórców, jest to najszybsze i najpotężniejsze narzędzie w historii rozwoju sztucznej inteligencji. Narzędzie miało osiągnąć w testach porównawczych lepsze wyniki niż GPT-4 OpenAI i Google Gemini Ultra. Ponadto startup sfinalizował w ostatnim czasie pięć transakcji finansowych o łącznej wartości 7,3 mld dolarów.

Inwestycja zapewnia Amazon pakiet mniejszościowych udziałów w spółce. Przedstawiciele Amazon nie będą mieli jednak miejsca w zarządzie Anthropic. Ostatnia wycena spółki wyniosła 18,4 mld dolarów.

Warto przeczytać: Zaskakujący ruch w sektorze AI. Microsoft wspiera rywala ChatGPT

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.