Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ambitne plany Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Chcą stać się centrum technologicznych jednorożców

Zjednoczone Emiraty Arabskie przyciągają do siebie obiecujące startupy technologiczne. W ambitnych założeniach jest wizja, by do 2031 roku państwo było siedzibą 20 technologicznych jednorożców.

Cel wydaje się być spójny ze strategią, jaka od dawna realizowana jest w Dubaju. Miasto konsekwentnie przyciąga do siebie zagranicznych pracowników i inwestorów. Obecnie zaledwie 11% społeczności Dubaju stanowią jego rdzenni mieszkańcy. Reszta podzielona jest pomiędzy nisko opłacanych emigrantów z południowej Azji, a bogatszych właścicieli firm i startupów. 

Tę ostatnią grupę do Dubaju z pewnością przyciągają niskie podatki i zapotrzebowanie tamtejszego rynku na nowe technologiczne rozwiązania. To, w połączeniu z wygodą życia stanowi potężną argumentację za przeniesieniem tam swojego biznesu.

Warto przeczytać: ScanTheSun zwycięzcą krajowych eliminacji AIM Congress. Zaprezentuje się na konferencji w Abu Dhabi

Dubaj reaguje szybciej

Emigrujący do Dubaju podkreślają, że życie tu stało się znacznie wygodniejsze i bardziej opłacalne niż w innych rejonach, a zwłaszcza w USA. Nie wiąże się ono z płaceniem wysokich podatków, a wysoce rozwinięta infrastruktura sprawia, że jego jakość jest równie wysoka co w Ameryce Północnej. Co więcej, miasto oferuje wszystko, co potrzebne, zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.  W Dubaju działają centra startupów, które oprócz pomocy w rejestracji firmy i optymalizacji podatkowej mogą zaoferować na przykład dostęp do przestrzeni laboratoryjnej. Rodzice bez problemu znajdą dla swoich dzieci przedszkole, w którym mówi się po angielsku.

Nie da się ukryć, że Dubaj stał się konkurencyjny również dlatego, że na globalne zmiany reaguje szybciej niż inne miasta. Wiąże się to oczywiście z polityką międzynarodową prowadzoną przez państwo. Zjednoczone Emiraty Arabskie nie nałożyły sankcji na Rosję. Dzięki temu spora część biznesmenów z tego kraju zdecydowała się na prowadzenie firmy w tym miejscu. Również podczas pandemii COVID-19 tamtejsza gospodarka otworzyła się jako jedna z pierwszych. To również przyciągnęło do kraju nowych inwestorów.

Nie tylko Dubaj

Rozwiązania, które sprawdziły się w Dubaju, konsekwentnie przenoszone są na inne ośrodki państwa. W Abu Dhabi działa Hub71. Instytucja jest prowadzona przez państwowy fundusz majątkowy Mubadala. Oferuje startupom bezpłatną przestrzeń biurową, a także dziesięcioletnią wizę dla ich założycieli i pomoc w znalezieniu mieszkania. Już teraz część inwestorów decyduje się na osiedlenie w innych niż Dubaj miastach Emiratów. Twierdzą, że dzięki temu ich uwaga nie jest skoncentrowana jedynie na centrum Dubaju. 

Konsekwentna realizacja tej strategii może sprawić, że opisany na wstępie artykułu cel stanie się realny. Już teraz swoją działalność w tym kraju prowadzą startup medyczny Kanjo, czy zajmujący się reklamami audio AudioMob. Wszystko wskazuje na to, że do Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie ich stale przybywać. 

Artykuł powstał na podstawie materiału „Meet Dubai’s new generation of European tech founders” opublikowanego na łamach Sifted.

Warto przeczytać: Tether inwestuje 200 mln dolarów w startup Blackrock Neurotech. Stablecoin wspiera rozwój nowych technologii

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.