Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Biznesowa mapa dla startupów od Huge Thing i PFR Ventures. Korporacje chętnie podejmują współpracę z innowacyjnymi firmami

Huge Thing

Korporacje przewidują kilka modeli współpracy ze startupami. Zespół Huge Thing wspólnie z PFR Ventures przygotowali mapę firm otwartych na wspieranie innowacyjnych biznesów.

Huge Innovators’ Map to już trzecia odsłona mapy biznesowej, która prezentuje korporacje współpracujące ze startupami. Wiele młodych firm na początku swojej drogi otrzymywało odmowy, gdy próbowało znaleźć drogę do kooperacji z korporacjami. Jednak na polskiej mapie są spółki, które oferują kilka możliwych modeli współpracy. Mowa między innymi o inwestycjach kapitałowych. Są one realizowane bezpośrednio bądź przez wehikuł CVC (Corporate Venture Capital).

„To już trzecia edycja naszej mapy korporacji otwartych na współpracę ze startupami. Głównym jej celem, jest ułatwienie founderom przygotowanie się do kooperacji z dużymi organizacjami, poprzez jasne sprecyzowanie ich oczekiwań i możliwości” – komentuje Monika Synoradzka, CEO Huge Thing. „Zaprezentowaliśmy zebrane informacje dotyczące preferowanego, przez korporacje, stopnia dojrzałości startupu, jak np. prototyp, MVP czy gotowy produkt, a także możliwą formę współpracy, do których zaliczają się m.in. inwestycje CVC, M&A, wdrożenia czy współpraca biznesowa” – dodaje.

Huge Innovators Map

Źródło: Huge Thing

Warto przeczytać: Warsaw Equity Group podpisała umowę inwestycyjną z Vireo Ventures

Biznesowa mapa dla startupów

Wiele startupów w początkowej fazie rozwoju boryka się z problemem pozyskania finansowania. Najczęstszymi drogami są fundusze venture capital, aniołowie biznesu i również crowdfunding. Warto wiedzieć, że również korporacje są otwarte na współprace ze startupami, co pokazuje najnowsza mapa opracowana przez Huge Thing oraz PFR Ventures.

Huge Innovators’ Map to już trzecia odsłona „drogowskazu” dla startupów, które chcą współpracować z korporacjami. Przykładowo obszar MedTech wspierają takie firmy jak Medicover, Neuca czy Novartis. Sektor HRTech może liczyć na wsparcie od takich spółek jak Rossmann, Bank Pekao SA oraz Żabka Group.

Jedną z najpopularniejszych form współpracy korporacji z innowacyjnymi spółkami są inwestycje kapitałowe. Są one realizowane bezpośrednio przez te podmioty lub przy wykorzystaniu wehikułów CVC. Celem jest nie tylko przekazanie środków na dalszy rozwój startupu, ale często także wdrożenie i wykorzystanie ich technologii w swojej działalności. W ostatnim czasie na popularności zyskały wszelkie inne możliwe formy kooperacji startupów z korporacjami.

„Jako Huge Thing od wielu lat współpracujemy z korporacjami w obszarze zarządzania innowacjami zarówno w obszarze strategii innowacji, jak i usprawniania procesów związanych z ich pozyskaniem. Dzięki temu obserwujemy z bliska wyzwania po obu stronach – zarówno wśród dużych organizacji, jak i startupów. Jednocześnie widzimy też, jak ta otwartość korporacji na współpracę ze startupami się zmienia, co jest bardzo dobrym sygnałem na rynku” – komentuje Monika Synoradzka, CEO Huge Thing. „Pierwsza edycja naszej mapy ukazywała 18 korporacji. Aktualnie jest ich 29. Co jeszcze ważniejsze, organizacje coraz częściej dopuszczają wiele form współpracy i nie zamykają się na kooperację tylko z firmami mającymi gotowy produkt” – dodaje Monika Synoradzka.

Warto wspomnieć w tym miejscu o inwestycji H&M w 2018 roku w startup Klarna. Dzięki tej inwestycji startup otrzymał 20 mln dolarów, a szwedzka korporacja zamierzała wdrożyć w swoich sklepach technologię Klarny umożliwiającą klientom zakupy z opcją płatności odroczonych.

Warto przeczytać: Scale-upy to przyszłość polskiej technologii. Wnioski z raportu Mapping Poland’s Tech Sector

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.