Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fundusze VC szykują się na nowe finansowanie. Program PFR KOFFI będzie wspierać podmioty zainteresowane dojrzałymi spółkami

Finansowanie dla funduszy VC

Zespoły planujące utworzyć własny fundusz venture capital będą mogły skorzystać z programu PFR KOFFI. Planowana inwestycja to 217 mln zł w 3-4 podmioty, które są zainteresowane innowacyjnymi spółkami na etapie wzrostu.

Od 27 maja do 14 czerwca potrwa cykl indywidualnych spotkań w PFR Ventures. Jest on dedykowany zespołom, które planują utworzenie funduszu VC z kapitałem z programu PFR KOFFI. Ważne, aby taki podmiot był nastawiony na inwestycje w dojrzałe spółki na etapie wzrostu, które poszukują finansowania np. na ekspansję zagraniczną.

„Program szczególnie skoncentruje się na wsparciu lokalnych zespołów zarządzających, które specjalizują się w lub chciałyby rozpocząć inwestycje na późniejszym etapie (rundy post-seed). Strategia inwestycyjna powinna koncentrować się na spółkach z Polski. Maksymalna inwestycja PFR KOFFI w jeden fundusz VC wynosi 80 mln PLN (do 60% wielkości funduszu). Istotną zmianą w programie jest pojawienie się asymetrii podziału zysku na korzyść inwestorów prywatnych (mnożnik max. 1,5x) oraz obniżenie poziomu wkładu prywatnego do 40%” – czytamy na stronie PFR Ventures.

PFR KOFFI zakłada zainwestowanie kwoty 217 mln zł w 3-4 fundusze. Ofertę mogą złożyć osoby fizyczne planujące utworzenie Podmiotu Zarządzającego Funduszem VC.

Warto przeczytać: Nie tylko w Polsce, ale w całym regionie CEE odnotowano spadek na rynku VC w I kwartale 2024 roku. Sytuacja nie jest lepsza w pozostałych państwach

Finansowanie dla funduszy VC

W latach 2017-2023 PFR Ventures zainwestowało w ramach programów Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI oraz NCBR CVC w 32 fundusze venture capital. W tym roku zadeklarowano inwestycje w blisko 40 podmiotów ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Zakładany kapitał to ponad 2 mld zł finansowania publicznego oraz dodatkowy 1,1 mld zł od prywatnych inwestorów.

Trzeci nabór w ramach finansowania FENG został zaplanowany na 17-30 czerwca. Jak informowało PFR Ventures, pierwsze umowy jeszcze z pierwszego naboru mogą zostać podpisane na przełomie maja i czerwca. Natomiast od 27 maja do 14 czerwca będą trwać indywidualne konsultacje dla podmiotów, które chcą założyć własny fundusz VC. Dzięki temu zainteresowane osoby poznają wszystkie możliwości programu PFR KOFFI.

PFR KOFFI jest dedykowany funduszom, które będą inwestować w dojrzałe spółki. Każdy z funduszu może otrzymać wsparcie finansowane w wysokości 80 mln zł. Możliwe jest jego zwiększenie do 95 mln zł. Jednak ma ona charakter opcjonalny, uzależniony od dostępności środków po stronie PFR KOFFI oraz efektywności inwestycyjnej Funduszu VC.

Dane z rynku funduszy VC

Eksperci wskazują, że zapowiadane finansowanie dla funduszy VC może ożywić rynek w drugiej połowie roku. Jednak dane za I kwartał 2024 roku wskazują na słabszą kondycję. Zgodnie z danym Vestbee, wartość finansowania venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 640 mln euro. Oznacza to powrót do poziomów z lat 2019-2020.

Tym samym wyniki zdecydowanie odbiegają od rekordowego 2021 roku. Spadek inwestycji na rynku VC został odnotowany w skali globalnej. Przyczyn należy upatrywać w mniejszej aktywności zagranicznych inwestorów oraz spadku dostępnych środków w funduszach VC finansowanych z pieniędzy publicznych.

Warto przeczytać: Wartość inwestycji VC w Polsce poszybowała w górę. Podsumowanie kwietnia w funduszach

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.