Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nie tylko w Polsce, ale w całym regionie CEE odnotowano spadek na rynku VC w I kwartale 2024 roku. Sytuacja nie jest lepsza w pozostałych państwach

rynek venture capital

W I kwartale 2024 roku wartość finansowania venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 640 mln euro. Oznacza to powrót do poziomów z lat 2019-2020.

Niepewne nastroje inwestorów nie pozostają bez wpływu na ograniczenie finansowania przez fundusze venture capital. Okazuje się, że nie tylko w Polsce, ale również w całym regionie CEE. Jak wynika z raportu „VC Funding In CEE Report – QI 2024” opracowanego przez Vestbee, w minionym kwartale przeprowadzono 157 run inwestycyjnych w ramach których pozyskano łącznie 640 mln euro. Jest to zbliżony poziom sprzed wybuchu pandemii.

Jak podkreślają autorzy raportu, wyniki zdecydowanie odbiegają od rekordowego 2021 roku. Ponadto, gwałtownie spadła liczba rund inwestycyjnych o niemal 40%, zmniejszając się z ponad 250 rund w IV kwartale 2023 roku do zaledwie 157. Wskazuje to na zwiększone wyzwania, przed jakimi stoją startupy z regionu CEE ubiegające się o finansowanie.

rynek vc

Źródło: Vestbee

Warto przeczytać: Wartość inwestycji VC w Polsce poszybowała w górę. Podsumowanie kwietnia w funduszach

Pogorszenie nastrojów na rynku VC

O tym, że trudno jest o finansowanie dla startupów mówi się od wielu miesięcy. O tym, że sytuacja na rynku funduszy venture capital poprawi się w drugiej połowie roku mówi się od kiedy PFR zapowiedział powrót publicznego finansowania. W jego ramach do VC ma trafić około 2 mld zł, a prywatny kapitał zasili tę kwotę jeszcze dodatkowym 1,1 mld zł.

Słabe nastroje inwestorów widoczne są również w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, co pokazują najnowsze dane Vestbee. Raport wskazuje, że startupy miały trudności z pozyskaniem funduszy, kolejny kwartał z rzędu. Przyczyn należy upatrywać w mniejszej aktywności zagranicznych inwestorów oraz spadku dostępnych środków w funduszach VC finansowanych z pieniędzy publicznych. Inwestorzy pozostali ostrożni, wybierając transakcje w firmy z szybko rozwijających się sektorów takich jak enterprise software, AI, fintech, opieka zdrowotna, SaaS i cloud.

„Dynamika rynkowa w 1. kwartale została znacząco zdeterminowana przez duże rundy finansowania, które łącznie odpowiadały za niemal 50% całkowitego kapitału zainwestowanego w regionie. Gdyby wyłączyć te transakcje z naszych statystyk, ekosystem CEE wypadlby dużo gorzej” – podkreśla Ewa Chronowska, CEO Vestbee i General Partner w Next Road Ventures. „Rzuca to dodatkowe światło na wyzwania, przed jakimi stoją firmy ubiegające się o kapitał inwestycyjny w tym okresie. W oczekiwaniu na czynnik, który może na nowo rozbudzić zainteresowanie inwestorów VC, ten kwartał pokazuje ich odejście od ryzykownych przedsięwzięć na rzecz strategicznej alokacji kapitału” – dodaje.

Sytuacja jest jednak patowa na całym świecie. I kwartał 2024 roku przyniósł znaczący spadek inwestycji VC. W skali globalnej wartość ta spadła o 6% w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 20% rok do roku, plasując się na poziomie 66 mld dolarów. W Europie startupy otrzymały 11,8 mld dolarów finansowania, co jest spadkiem o 10% w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku.

Liderzy na rynku

To Estonia, Polska i Czechy okazały się liderami pod względem inwestycji. Zebrały one ponad 60% całkowitego finansowania. Jak już wspomnieliśmy, dużym zainteresowaniem cieszą się sektory związane ze sztuczną inteligencją, rozwiązaniami SaaS czy też fintechy. Jednak liderami w całej Europie pozostaje Wielka Brytania, Niemcy oraz Francja.

Tytuł największej rundy finansowania powędrował do czeskiego startupu Mews. Runda serii D wyniosła 101,3 mln euro. Na drugim miejscu uplasował się startup z Chorwacji, czyli Project 3 Mobility. Jego mega-runda wyniosła 100 mln euro.

Warto przeczytać: Wartość inwestycji venture capital w Polsce spada. Dane za pierwszy kwartał 2024 roku są rozczarowujące

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.