Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fundusze venture capital mogą znów zgłaszać się po finansowanie FENG. Trwa druga tura naborów

venture capital

W ramach pierwszego naboru do FENG zgłosiło się blisko 40 zespołów związanych z venture capital. Do 19 kwietnia potrwają zapisy w ramach drugiego naboru.

Jeszcze pod koniec 2023 roku PFR Ventures zapowiedział nowe finansowanie dla funduszy venture capital. Kapitał publiczny ma wynieść około 2 mld zł, natomiast inwestorzy prywatni dołożą do tego dodatkowy 1,1, mld zł. W ramach pierwszego naboru zgłosiło się blisko 40 zespołów, a pierwsze umowy mogą zostać podpisane na przełomie maja i czerwca. Natomiast 8 kwietnia rozpoczął się drugi nabór, który potrwa do 19 kwietnia. W jego ramach można zgłaszać się do pięciu programów, a największą popularnością ostatnio cieszył się PFR Starter.

„Zdecydowanie jest to PFR Starter. Ma on najbardziej korzystne warunki, jeżeli chodzi o potrzebę zaangażowania inwestorów prywatnych. Najtrudniejszym programem będzie CVC, gdzie od funduszu wymagana będzie umiejętność zaangażowania jednej lub wielu korporacji” – mówił dla MamBiznes Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Warto przeczytać: „Eleven Labs pokazuje, że jednorożca można zbudować w kilkanaście miesięcy” – rozmowa z Maciejem Ćwikiewiczem, prezesem PFR Ventures

Venture capital mogą zgłaszać się do FENG

W najbliższych miesiącach do funduszy venture capital może popłynąć nowe finansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki. Został on zapowiedziany przez PFR Ventures jeszcze pod koniec 2023 roku. W ramach pierwszego naboru, który odbył się w lutym, zgłosiło się 39 podmiotów powiązanych z venture capital. Jak ocenia prezes PFR Ventures, jest to zadowalający wynik.

„Sądzę, że to dobry wynik w ramach pierwszej serii naborów, biorąc pod uwagę docelową liczbę funduszy, w które chcemy zainwestować. Taka liczba ofert pozwoli nam zainwestować w pierwsze fundusze jeszcze w połowie roku, a jednocześnie nie ma zagrożenia na zbyt szybkie wyczerpanie się środków. To oznacza, że w kolejnych naborach fundusze mogą bez obaw składać do nas oferty” – komentował prezes PFR Ventures.

W ramach FENG zaplanowano pięć naborów. 8 kwietnia rozpoczął się drugi nabór, który potrwa do 19 kwietnia. Chętni mogą zgłaszać się w ramach pięciu programów:

  • PFR Starter: inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju.
  • Biznest: podobnie jak PFR Starter. Dodatkowo aktywizacja inwestorów prywatnych i transfer wiedzy od osób z dużym doświadczeniem rynkowym.
  • Otwarte Innowacje: inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa z komponentem B+R+I znajdujące się na zarówno na wczesnych jak i dalszych etapach rozwoju.
  • KOFFI: inwestowanie poprzez pośredników finansowych w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie wzrostu, rozwoju, ekspansji, będące w fazie rozszerzania działalności lub realizacji nowych projektów, a także przechodzące na nowe rynki lub na nowe rozwiązania.
  • CVC: dostarczenie kapitału innowacyjnym spółkom poprzez Fundusze CVC (corporate venture capital) wraz ze środkami inwestorów korporacyjnych.

Jakie są kryteria wyboru funduszu do finansowania? „Szukamy przede wszystkim doświadczenia inwestycyjnego. Zdajemy sobie sprawę, że w przypadku tzw. first time team ono niekoniecznie będzie miało charakter pracy w funduszu, ale często naszymi oferentami są osoby związane z samym ekosystemem innowacji, które np. dokonały pierwszych inwestycji jako aniołowie biznesu, prowadziły startup itd. Oceniamy także strategię inwestycyjną, zwłaszcza jej spójność z doświadczeniem zespołu. Istotny jest dla nas też sam zespół – czy są to osoby, które wcześniej ze sobą pracowały, jak się poznały i jakie mają wspólne doświadczenia w pracy związanej ze startupami” – podkreśla Maciej Ćwikiewicz.

Warto przeczytać: 6 inwestycji o łącznej wartości ponad 33 mln zł. Podsumowanie marca w funduszach VC

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.