MamBiznes.pl

Lek na nowotwór płuc i gruczołu piersiowego. Startup OncoNick opracowuje nowoczesne terapie onkologiczne ze wsparciem YouNick Mint

Pobieranie danych ...

Fundusz YouNick Mint już na wczesnym etapie uwierzył w startup OncoNick, który opracowuje nowoczesne terapie onkologiczne. Jego zdaniem jest to rozwiązanie przełomowe.

Dla niektórych odkrycie leku na nowotwór płuc czy gruczołu piersiowego może brzmieć jak odległa melodia przyszłości. Optymizmem nie napawają również statystyki dotyczące zachorowań. Rocznie ten rodzaj nowotworów dotyka 5 mln osób na świecie. Mimo to, polska firma OncoNick podjęła się odkrycia leku i już od kilku lat prowadzi nad nim prace.

„Firmę Onconick zarejestrowaliśmy już w 2020 r. Pomysł na terapię z użyciem przeciwciał połączonych z cytostatykami powstał na bazie doktoratu Aleksandry Sokołowskiej-Wędziny, która otrzymała wysoce selektywne cząsteczki, bardzo skutecznie niszczące komórki nowotworowe. Uzyskane wyniki były niezwykle obiecujące i chcieliśmy pójść o krok dalej z badaniami, a nie tylko zakończyć projekt kolejną publikacją. Dlatego postanowiliśmy poszukać możliwości sfinansowania bardziej komercyjnych badań tak, aby w przyszłości wejść do kliniki z nowym unikalnym lekiem przeciwnowotworowym” – komentuje dla MamBiznes Daniel Krowarsch, prezes zarządu OncoNick.

Warto przeczytać: Healthtech, medtech, biotech. Polski obszar zdrowia rośnie w siłę i przyciąga coraz więcej inwestorów

Przełomowe rozwiązanie OncoNick

Firma OncoNick rozwija lek przeciwko nowotworom płuc i gruczołu piersiowego w postaci konigutatu przeciwciało-lek (ang. antibody-drug conjugate / ADC). Wrocławski startup może wprowadzić na rynek przełomowe rozwiązanie, które znacząco poprawi wyniki leczenia pacjentów onkologicznych. Jednak przed nim długa droga kliniczna.

Jak wspominaliśmy kilkukrotnie, startupy biotechnologiczne są najbardziej kapitało- i czasochłonne na rynku ochrony zdrowia. Wprowadzenie, a jeszcze wcześniej sprawdzenie skuteczności i bezpieczeństwa nowego leku trwa latami. Dotychczas OncoNick zbadał efektywność oraz bezpieczeństwo swojej cząsteczki. Ponadto wykazano brak skutków ubocznych cząsteczki, bazując na zwierzętach.

„Nasza cząstka jest pierwszym lekiem, opartym na przeciwciele skoniugowanym z cytotoksykiem, skierowanym wobec nowotworów z FGFR1. Jak każdy lek, musi pozytywnie przejść przez wszystkie etapy badań klinicznych przed dopuszczeniem na rynek. Planujemy przeprowadzić dodatkowe badania przedkliniczne zgodnie ze standardami regulacyjnym. A następnie rozpocząć pierwszą fazę badań klinicznych” – komentuje prezes OncoNick.

Opracowywany lek dotyczy nowotworów płuc oraz gruczołu piersiowego. Jak podaje prezes startupu, dotyczą one 24% wszystkich zachorowań i aż ponad 25% zgonów wywołanych przez nowotwory. Dlatego OncoNick rozwija lek oparty o przeciwciało skierowane wobec receptora 1 czynnika wzrostu fibroblastów (FGFR1). W wariancie optymistycznym wprowadzenie go na rynek może zająć od 8 do 10 lat.

Wsparcie dla OncoNick

Jak już wspomnieliśmy, jako pierwszy wsparcia finansowego udzielił fundusz YouNick Mint. Pomaga również startupowi w planowaniu strategii i pozyskiwaniu kolejnych rund. Dotychczas startup otrzymał również niewielkie finansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz kapitał od prywatnych inwestorów.

„Obecnie koncertujemy się na przygotowaniu cząsteczki zgodnie ze standardami cGMP oraz przeprowadzeniem pełnego zestawu badań bezpieczeństwa wymaganego do rozpoczęcia badań klinicznych dla naszej pierwszej cząsteczki. Poszukujemy aktywnie inwestorów do rozwoju kolejnych leków. Planujemy w przeciągu pięciu lat dojść do fazy badań klinicznych z czterema cząsteczkami na bazie przeciwciał koniugowanych z cytostatykami. Zakładamy, że na etapie wejścia do badań klinicznych lub po pierwszej ich fazie będziemy gotowi na licencjonowanie lub wspólne rozwijanie leku z dużą firmą farmaceutyczną” – podsumowuje Daniel Krowarsch.

Warto przeczytać: Wizytówką polskiej innowacji może stać się w przyszłości biotechnologia medyczna. Wnioski z najnowszego raportu BioInMed

Materiał został zrealizowany w ramach patronatu medialnego PHASE 2024. Jest to największe wydarzenie poświęcone polskiej biotechnologii medycznej. Organizatorami konferencji, która odbędzie się w dniach 27-29 sierpnia, są Blume Advisory, BioInMed oraz Strefa Inwestorów.

Pobieranie danych ...