MamBiznes.pl

Nowe spółki w portfolio SmiLe Inject Capital. Szwedzka firma inwestycyjna wspiera startupy biologiczne

Pobieranie danych ...

Do dziesięciu wzrosła liczba startupów wspieranych przez szwedzki SmiLe Inject Capital. Fundusz, który działa na zasadzie aniołów biznesu, ogłosił trzy nowe inwestycje.

Ideą działalności SmiLe Inject Capital są inwestycje w podmioty z branży nauk przyrodniczych, które znajdują się na wczesnym etapie rozwoju. Fundusz jest ważną częścią ekosystemu SmiLe, którego zadaniem jest pomoc w komercjalizacji rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy technologii zdrowotnych na świecie. Najnowsze działanie SmiLe Inject Capital to inwestycje o wartości 800 tys. euro w trzy obiecujące startupy.

Warto przeczytać: Lek na nowotwór płuc i gruczołu piersiowego. Startup OncoNick opracowuje nowoczesne terapie onkologiczne ze wsparciem YouNick Mint

Uman Sense w walce z udarami mózgu

Jednym z nich jest startup Uman Sense. To twórca innowacyjnej opaski Stroke Alarm. Służy do monitorowania osób z wysokim ryzykiem udaru mózgu. Opaska powstała we współpracy z medycznymi ekspertami. Umożliwia wysyłanie wczesnych alertów w przypadku podejrzenia udaru, dzięki czemu możliwa jest szybka interwencja medyczna. SmiLe Inject Capital chce pomóc we wprowadzeniu urządzenia na rynek europejski. Dlatego zdecydowało się na wsparcie w wysokości ponad 260 tys. euro. Łącznie startup zebrał w rundzie finansowania kwotę 1 mln euro.

Nygen Analytics ułatwia analizę danych genetycznych

Ponad 176 tys. euro to kwota, którą od funduszu otrzymał startup Nygen Analytics. To twórca opartej na chmurze platformy upraszczającej analizę danych genomicznych. Oparcie jej na dużym modelu językowym zmniejsza zapotrzebowanie na rozległe zasoby obliczeniowe i specjalistyczną wiedzę. Dzięki temu badacze mogą szybciej dotrzeć do kluczowych wniosków. Cała runda finansowania zakończyła się wsparciem o wartości 660 tys. euro.

Technologia czujników biologicznych od Aligned Bio

Ostatnia z inwestycji to startupu Aligned Bio. Jego platforma technologiczna oparta jest na nanodrutach dla biosensorów. Ta technologia może być zastosowana zarówno w diagnostyce chorób, jak i w sekwencjonowaniu genomu. Dzięki niej możliwe jest analizowanie dłuższych fragmentów DNA i wykrywanie chorób (w tym nowotworów) z nawet do 100 razy większą czułością niż w przypadku obecnych systemów. Fundusz przeznaczył na projekt ponad 350 tys. euro. Środki przyczynią się do rozwoju technologii Aligned Bio.

Warto przeczytać: Healthtech, medtech, biotech. Polski obszar zdrowia rośnie w siłę i przyciąga coraz więcej inwestorów

Pobieranie danych ...