Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Otwarcie Izby AI w Warszawie. Zrzesza polskie startupy i przedsiębiorstwa zajmujące się sztuczną inteligencją

Izba AI

Blisko 50 członków z Polski będzie początkowo liczyć otwierająca się właśnie Izba AI w Warszawie. Jej uczestnicy liczą jednak na stopniowe zwiększenie zasięgu, również na inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Izba AI w Warszawie to grupa podmiotów, które zajmują się w swojej działalności promowaniem i wdrażaniem narzędzi sztucznej inteligencji. Celem powstającej instytucji jest promocja odpowiedzialnego rozwoju AI w Europie Środkowo-Wschodniej. Founderem jest Tomasz Snażyk.

Polska jest znana z wysokiej klasy technologicznych talentów. Mimo to z powodu braku lokalnego finansowania jej ekosystem startupów AI jest słabo rozbudowany. AI Chamber ma pomóc krajowym firmom z tego obszaru w nawiązywaniu nowych, globalnych kontaktów. Grupa liczy również na lobbowanie na rzecz korzystnego wprowadzania globalnych i europejskich regulacji AI w krajowy system prawny. 

Warto przeczytać: Polskie startupy AI na dedykowanej mapie. To ponad 120 firm

Główne działania Izby AI

Do konkretnych działań, które Izba zamierza podejmować, należą badania rynków Europy Środkowo-Wschodniej, raportowanie przyjęcia AI w poszczególnych sektorach, a także próby zwiększenia udziału sztucznej inteligencji w poszczególnych działach gospodarki. Najbliższym działaniem ma być zaangażowanie w wykorzystanie AI w celu poprawy systemu opieki zdrowotnej i edukacji w regionie. Ponadto, organizacja planuje wsparcie w implementacji aktu AI do polskiego prawa.

Obecnie Izba AI monitoruje wpływ sztucznej inteligencji na sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Ma to miejsce między innymi w Polsce czy Czechach. Na ten moment organizacja zrzesza blisko 50 przedsiębiorców, głównie z województwa mazowieckiego. W planach ma działanie na skalę ogólnopolską.

Izba pragnie także zachęcić do członkostwa w niej startupy i firmy technologiczne z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki zwiększeniu liczebności jej pozycja ma stale rosnąć. Plany zakładają czterokrotny wzrost liczby członków w ciągu roku. W przeciwieństwie do powstałej niedawno przy Ministerstwie Cyfryzacji grupy roboczej ds. sztucznej inteligencji, Izba AI ma być podmiotem apolitycznym. Ma to zapewnić większe zaufanie sektora AI oraz zagwarantować podmiotowi niezależność.

Warto przeczytać: Fundacja Tech To The Rescue pomoże organizacjom non-profit. Wyposaży wybrane w rozwiązania AI

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.