Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polskie startupy AI na dedykowanej mapie. To ponad 120 firm

Jan Szumada z Warsaw Equity Group stworzył mapę polskich startupów rozwijających rozwiązania AI. Podzielony na kategorie ekosystem zawiera ponad 120 pozycji.

Kluczowym kryterium do umieszczenia danego podmiotu na mapie był jego związek z Polską. Twórca wziął pod uwagę startupy, które mają swoją siedzibę w kraju, ale nie tylko. Znalazły się na niej również pozycje pochodzące z Polski lub mające silny związek z krajem, np. przez osobę CEO lub inwestorów. 

Drugim z kryteriów umieszczenia w ekosystemie była charakterystyka produktu. Szumada nie brał pod uwagę narzędzi AI opartych na gotowych rozwiązaniach, jak na przykład ChatGPT. Przeciwnie, firmy znajdujące się na mapie tworzą rozwiązania autorskie, umieszczając w nich narzędzia sztucznej inteligencji. Oprócz tego wzięto pod uwagę tylko te startupy, które zatrudniają co najmniej pięć osób.

Warto przeczytać: Coraz więcej polskich firm korzysta na sztucznej inteligencji. Powstała mapa polskich rozwiązań AI

Opieka medyczna i obsługa klienta

Twórca mapy podzielił umieszczone na niej startupy na kluczowe kategorie. Najwięcej z podmiotów zajmuje się obszarem opieki medycznej oraz obsługi klienta. Wynika to z faktu, że to tu narzędzia sztucznej inteligencji mogą między innymi dzięki uczeniu maszynowemu znacznie uprościć rutynowe procesy. Ma to wpływ na zwiększenie wydajności pracowników dzięki przejęciu części operacji przez modele AI.

Źródło grafiki: Jan Szumada/LinkedIn

Pozostałe wnioski

Tworząc ekosystem Jan Szumada zauważył również, że większość startupów AI tworzy rozwiązania analizujące dane tak, by umożliwić prognozowanie przyszłych zdarzeń i procesów. Narzędzia generatywne, mogące tworzyć nowe treści to obszar działania interesujący mniejszą liczbę krajowych startupów. Większość z nich skupia się również jedynie na tworzeniu produktu dla końcowego użytkownika. Negatywnym efektem tego zjawiska jest fakt, że w Polsce brakuje infrastruktury technologicznej dla narzędzi AI.

Szumada zaznaczył również, że rozwijanie narzędzi AI może być prostą drogą do zostania w krótkim czasie jednorożcem. Jako przykład podał startup ElevenLabs, który osiągnął to w zaledwie kilkanaście miesięcy.

Warto przeczytać: „Eleven Labs pokazuje, że jednorożca można zbudować w kilkanaście miesięcy” – rozmowa z Maciejem Ćwikiewiczem, prezesem PFR Ventures

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.