Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wartość inwestycji venture capital w Polsce spada. Dane za pierwszy kwartał 2024 roku są rozczarowujące

173 mln zł pozyskały spółki w Polsce od funduszy venture capital w pierwszym kwartale 2024 roku. To o 61% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Dane dotyczące inwestycji VC w Polsce przygotowały w raporcie PFR Ventures i Inovo VC. Pierwszy z nich to podmiot zarządzający funduszami. Wraz z inwestorami prywatnymi, korporacjami i aniołami biznesu inwestuje w fundusze VC i private equity. Inovo VC jest funduszem venture capital, który wspiera przedsiębiorców z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Warto przeczytać: Fuzje i przejęcia na polskim rynku. W pierwszym kwartale odnotowano ponad 90 transakcji

Spadek mimo lepszej dostępności

Według danych z raportu, w I kwartale roku 30 spółek zyskało od 35 funduszy łączną kwotę 173 mln zł. Oprócz spadku wartości w stosunku do analogicznego okresu w roku 2023 niższa jest również liczba spółek, które otrzymały finansowanie. Analitycy wskazują, że jest to spowodowane zakończeniem funduszy bazujących na środkach unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W poprzednich okresach to z nich pochodziła większość środków z zawieranych transakcji. Mimo to eksperci spodziewają się wzrostu finansowania w przyszłych okresach. Chociaż raczej dopiero w drugiej połowie roku.

„Mimo spadków dostępność środków VC jest diametralnie lepsza niż przed 2019 rokiem. Zakładamy, że sytuacja poprawi się w drugiej połowie roku, po uruchomieniu nowych funduszy z programu FENG. Oznacza to, że także drugi kwartał będzie trudnym okresem dla spółek poszukujących finansowania. W ramach FENG planujemy zainwestowanie w około 40 zespołów VC, które zasilone zostaną ponad 3,1 mld PLN. Na tę kwotę składają się środki PFR Ventures oraz inwestorów prywatnych” – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.

Stała struktura transakcji

Mimo spadku wartości, zmianie nie uległa sama struktura transakcji. Ponad 80% stanowią rundy o charakterze zalążkowym. 5 z 30 finansowań z tego okresu to rundy A i B. Większość transakcji odbyła się z udziałem polskich prywatnych funduszy i aniołów biznesu. 36% kapitału pochodziło od zagranicznych inwestorów. 

Do największych transakcji tego okresu należą rundy Saleor Commerce (32 mln zł) oraz Vasa Therapeutics (24 mln zł). Były to inwestycje o charakterze zalążkowym, ze znaczącym udziałem zagranicznego kapitału. Oprócz tego pięciu innym spółkom udało się pozyskać finansowanie w przedziale od 10 do 20 mln zł.

Warto przeczytać: Nawet kilkaset tys. zł dla sektora MŚP z Krajowego Planu Odbudowy. PARP ogłasza nabór wniosków

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.