Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ponad 40 mln zł na rozwiązanie problemów kardiochirurgii. Polski zespół Quantum Innovations opracowuje przełomowe technologie

Quantum Innovations

41 mln zł. To finansowanie, które pozyskał zespół Quantum Innovations. Spółka stworzyła technologię sensorów, która pozwala na monitorowanie narządów poddawanych zabiegom operacyjnym oraz przeznaczonych do transplantacji.

Technologia, która rozwiązuje konkretne problemy kardiochirurgii oraz kardiologii. Taka idea przyświeca spółce Quantum Innovations. Najważniejszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas zabiegów inwazyjnych. Dlatego też polska firma opracowała dwie przełomowe technologie: Heart Sense oraz Heart Guard.

Aby opracować i stworzyć linię produkcyjną, właśnie zakończono drugą rundę finansowania. Była ona prowadzona przez fundusz Vinci IQ ASI, przy udziale MedTech Holding. Obok linii produkcyjnej, Quantum Innovations przeprowadzi również badania regulatorowe i kliniczne, certyfikację, a następnie wprowadzi rozwiązanie na główne rynki.

„Do inwestycji przekonał nas przede wszystkim przełomowy produkt i technologia oraz praktyczne doświadczenie zespołu. Rozwiązania proponowane przez QI mogą odpowiedzieć na nie zaadresowaną lukę w postępowaniu klinicznym w trakcie operacji kardiochirurgicznych. Wprowadzenie rozwiązań do standardu medycznego ma szansę znacząco zniwelować komplikacje i w konsekwencji ilość okołooperacyjnych zgonów związanych z operacjami serca. Inwestycje w technologie medyczne, takie jak QI, świetnie wpisują się w misję naszego funduszu – wspieranie zrównoważonego rozwoju” – komentuje Piotr Woliński, prezes zarządu Vinci, zarządzającego funduszem Vinci IQ ASI.

Warto przeczytać: Zapowiedź piątego funduszu KAYA VC. Zainwestuje również w polskie startupy

Dwie przełomowe technologie

Zespół Quantum Innovations został założony przez dra n. med. Grzegorza Suwalskiego. Spółka opracowała dwie technologie. Pierwsza z nich to Heart Sense, która zagwarantuje lekarzom możliwość monitorowania parametrów EKG w czasie rzeczywistym. Będzie to możliwe dzięki odczytaniu danych bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Druga natomiast, Heart Guard, pozwoli na monitorowanie metabolizmu tkanek, w szczególności serca podczas jego zatrzymania w trakcie operacji kardiochirurgicznej.

„Akwizycja nowych i dotąd niedostępnych, precyzyjnych sygnałów z poddawanych operacjom narządów oraz części ciała jest przekroczeniem horyzontu naszej wiedzy. Pokonywanie tych barier otwiera perspektywy udoskonalania procedur medycznych. I tak technologia Heart Sense umożliwia badanie EKG operowanego serca, w dowolnej jego pozycji, z dowolnej jego ściany, bezpośrednio z jego powierzchni. Z kolei technologia Heart Guard monitoruje zależne od metabolizmu zakwaszenie serca. Badania wskazują, że wykorzystanie tych danych przez zespoły kardiochirurgiczne może przełamać barierę niewiedzy dla eliminacji groźnych powikłań i zgonów operowanych pacjentów” – mówi Grzegorz Suwalski, założyciel i CEO Quantum Innovations.

Dlatego Quantum Innovations odpowiada na wyzwania, które stoją przed kardiochirurgią. Warto podkreślić, że choroby układu krążenia wciąż stanowią jedną z dwóch głównych przyczyn śmiertelności w krajach rozwiniętych. Zgodnie z raportem World Heart Report 2023 cierpi na nie ponad pół miliarda ludzi na całym świecie.

Finansowanie dla Quantum Innovations

W ramach drugiej rundy finansowania polskiej spółce udało się pozyskać 41 mln zł, przy wsparciu funduszu Vinci IQ ASI. Kapitał zostanie przeznaczony przede wszystkim na stworzenie linii produkcyjnej, która ma funkcjonować w pomieszczeniu o kontrolowanych parametrach środowiskowych. Ponadto, kwota pozwoli przeprowadzić certyfikacje. Obejmują one badania regulatorowe oraz kliniczne na ludziach.

„Wartość niemal wszystkich sektorów rynku urządzeń medycznych stale rośnie. Tym samym nieustannie zwiększa się wielkość inwestycji na rozwój technologii w tym obszarze. Powoduje to ciągłą poprawę wyników leczenia pacjentów, co jest główną misją Quantum Innovations. Stworzenie własnej linii produkcyjnej daje nam możliwość szybkiego uruchomienia produkcji zaawansowanych narzędzi znajdujących zastosowanie w kolejnych dziedzinach medycyny, co dodatkowo zwiększy nasz rynkowy zasięg” – podkreśla Przemysław Furdal, wiceprezes zarządu ds. jakości Quantum Innovations.

Warto przeczytać: Zeta Labs zyskuje 2,9 mln dolarów. Rozwinie autonomicznego agenta AI

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.