Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zapowiedź piątego funduszu KAYA VC. Zainwestuje również w polskie startupy

KAYA VC

80 mln euro ma wynosić budżet piątego funduszu tworzonego przez KAYA VC. Środki mają być przeznaczone na inwestycje w projekty z Czech, Słowacji i Polski.

KAYA VC jest czeskim funduszem venture capital. Jego działania to inwestycje w startupy na wczesnym etapie rozwoju. Jest jednym z najdłużej działających funduszy w Europie Środkowo-Wschodniej. Założono go w 2011 roku pod nazwą Enern. Obecnie w portfolio funduszu znajduje się ponad 40 spółek. Dwie z nich mają status jednorożca. Jednym z nich jest polski DocPlanner (choć oficjalnie niepotwierdzony).

„Wspieramy wielkie marzenia i ambitne plany. Czechy, Słowacja i Polska nie są największymi rynkami, ale dostrzegamy ogromny potencjał i talent wśród lokalnych założycieli. Przedsiębiorcy z Europy Środkowej mogą osiągnąć sześciokrotny zwrot zainwestowanego dolara w porównaniu do swoich amerykańskich odpowiedników. Dlatego chcemy współpracować z każdą innowacyjną firmą pochodzącą z tych trzech krajów” – mówi Tomáš Obrtáč, General Partner w KAYA VC.

Warto przeczytać: Polski anioł biznesu współtworzy startup Proofs. Pomoże firmom zniwelować problemy sprzedażowe

Piąty fundusz KAYA VC

Zarządzająca aktywami o wartości 300 mln euro KAYA ogłosiła powstanie piątego funduszu. Ma on kontynuować dotychczasową strategię zespołu, a więc inwestycje w projekty z Czech, Polski i Słowacji. Początkowe finansowanie, tzw. first ticket, to wsparcie od 100 tys. do 3 mln euro. Kolejne rundy finansowania, czyli follow-ons to już możliwość ulokowania środków nawet do 25 mln euro. Rundy follow-ons mają stanowić około 50% inwestycji funduszu.

„Jesteśmy otwarci na wszelkie okazje. Nie jesteśmy kolejnym funduszem inwestującym wyłącznie w oprogramowanie. Ta strategia jak dotąd się opłaciła, ponieważ udało się nam zainwestować w takie firmy jak Rohlík i Woltair, których inni inwestorzy nie rozumieli przez kilka lat. Uważamy się za tzw. fundusz generalistyczny, który nie jest skoncentrowany na jednym obszarze” – mówi Martin Rajčan, General Partner w KAYA VC.

KAYA VC zakłada, że struktura piątego funduszu nie będzie odbiegać od poprzedniego. Oznacza to, że większość kapitału będzie pochodzić od podmiotów instytucjonalnych sektora prywatnego. Minimalny udział w najnowszym funduszu to 1 mln euro.

Warto przeczytać: „Musimy inwestować więcej, aby nie zostać skansenem Europy” – Adam Radzki, anioł biznesu

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.