Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Startup Wayve ze wsparciem w kwocie 1 mld dolarów. Tworzy oprogramowanie do pojazdów autonomicznych

Nvidia i Microsoft to najwięksi z inwestorów, którzy udzielili rekordowego wsparcia dla brytyjskiego startupu Wayve. Runda serii C zakończyła się pozyskaniem 1,05 mld dolarów.

Zakończona inwestycja kształtuje Wayve jako lidera w sektorze pojazdów autonomicznych w Europie. Jego całkowite finansowanie według informacji Dealroon wynosi obecnie 1,26 mld dolarów. To imponująca kwota dla założonego w 2017 roku startupu.

Wayve skupia się na tworzeniu dla pojazdów AV (przyp. red. samochody autonomiczne) oprogramowania wykorzystującego sztuczną inteligencję. Jego założeniem jest umożliwienie pojazdom nauki podczas jazdy tak, by nie trzeba było precyzyjnie mapować każdego fragmentu asfaltu. To znacznie ułatwi użytkowanie tego typu samochodów.

Warto przeczytać: Tesla zapowiada robotaxi, w pełni autonomiczny pojazd. Elon Musk podał datę premiery

Wayve europejskim liderem

Wagę tworzonego rozwiązania doceniają również inwestorzy. Ich fundusze przekazane startupowi imponują. Tym bardziej że firma nie wygenerowała jeszcze żadnych przychodów. Mimo to stała się właśnie najlepiej finansowanym europejskim startupem w dziedzinie pojazdów autonomicznych. Wyprzedziła tym samym startup Conigital z Wielkiej Brytanii i szwedzki Einride. Obie firmy pozyskały „tylko” 531 i 354 mln dolarów.

Finansowanie startupu jest ważne także z punktu widzenia gospodarki Wielkiej Brytanii. Strategią tamtejszego rządu jest zostanie europejskim liderem w dziedzinie narzędzi AI. Firma prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy z kilkoma producentami pojazdów AV. Ich początkowym efektem ma być dodanie do pojazdów oprogramowania Wayve. W dalszej części startup zamierza się skupić również na w pełni zautomatyzowanej robotyce i flotach dostawczych.

Źródło grafiki: Wayve

Warto przeczytać: Sztuczna inteligencja zagraża pracownikom. Niepokojące dane z Wielkiej Brytanii

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.