Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Startupy o pozytywnym wpływie. Coraz więcej młodych firm na polskim rynku rozwiązuje realne problemy

Startupy o pozytywnym wpływie

Koźmiński Business Hub w ramach raportu „2024 Positive Impact Startups” zaprezentował listę startupów o pozytywnym wpływie. Rozwiązują one aktualne problemy dotyczące zrównoważonej przyszłości.

W polskim ekosystemie startupowym pojawia się coraz więcej wartościowych startupów, które reagują na obecne wyzwania. Często są one nazywane impaktowymi, ponieważ chcą rozwiązywać realny problem. Definicję tego najlepiej tłumaczy Adam Radzki, który niedawno otrzymał tytuł Debiutanta Roku dla anioła biznesu.

„Żyjemy w czasach, w których mamy do czynienia z „multikryzysem”. Jeszcze nie wyszliśmy z pandemii, a tuż za naszą granicą wybuchła wojna. Dochodzą do tego kryzys klimatyczny i wybory (polityczne). Wiele wydarzeń jest negatywnych, choć mamy również pozytywne sygnały. Przedsiębiorstwa impaktowe to takie, które starają się rozwiązać realny problem, który w obecnym czasie dotyka ludzi czy środowisko. Chcą to zrobić w taki sposób, aby pomóc i jednocześnie stworzyć rentowny biznes. Tym samym zostawić realny ślad pozytywnej zmiany” – powiedział w wywiadzie dla MamBiznes Adam Radzki, anioł biznesu.

W ramach raportu „2024 Positive Impact Startups”, który powstał we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego, wyróżniono ponad 20 inicjatyw, które wpisują się w impaktowe przedsiębiorstwa.

Warto przeczytać: „Musimy inwestować więcej, aby nie zostać skansenem Europy” – Adam Radzki, anioł biznesu

Startupy o pozytywnym wpływie

Już we wstępie raportu podkreślono, że startupy o pozytywnym wpływie są coraz bardziej pożądane. Pokazują to również międzynarodowe dane, a za przykład podano Francję. Liczba impaktowych przedsiębiorstw przekracza tam już 1,1 tys., a wartość zainwestowanego kapitału w tego typu inicjatywy przekracza 10 mld dolarów. Natomiast w Polsce nadal nie przekroczyliśmy symbolicznego tysiąca.

W tegorocznej edycji wyróżniono 24 polskie firmy, które mają pozytywny wpływ w kilku kategoriach. Pierwsza z nich to „twórcy pozytywnych technologii”, a na liście startupów znalazł się Astroteq.ai. Jeszcze w kwietniu pisaliśmy o ich inicjatywie, która pozwala odkrywać naturę trzęsień ziemi. Spółka bada i rozwija technologie zdolne do poszukiwania korelacji i przyczyn między wielokanałowymi obserwacjami a trzęsieniami ziemi. Tworzy też narzędzia, które dostarczają prawdopodobieństwa w czasie rzeczywistym opartych na analizie statystycznej i dostępnych dla ogółu społeczeństwa. W tej kategorii wyróżniono również Biostra, Fresh Inset, Green Sequest oraz Waterly.

Kolejna kategoria to „usługi dobre dla świata”. Na wyróżnienie zasłużyły Fabryka Rozsady, Kuuler, Sustainable Fashion Institute, TerGo oraz Maas Loop. Ostatni z nich dostarcza sprzęt do redukcji odpadów, co umożliwia sprzedawcom detalicznym oraz całej branży HoReCa inteligentne zarządzanie śmieciami.

„Dostawcy pozytywnych zmian”, to według raportu, Radio 357, Coffideas, Inclusive Barista, Miejska AquaFarma oraz Użyj.to. Jeden z nich, a dokładnie Miejska AquaFarma, zapewnia świeżą żywność przeznaczoną dla lokalnych mieszkańców w ramach farmy akwaponicznej. Instalacja akwaponiczna połączona jest z systemem zbierania i oczyszczania wód opadowych. Hodowane na farmie zwierzęta i rośliny są utrzymywane w zamkniętym systemie, uwzględniając oszczędność wody.

Ostatnie dwie kategorie to „pozytywna edukacja” oraz „produkty dobre dla świata”. W ramach pierwszej z nich wyróżniono Econverse, Omyu, Parenteen i Smart Kids Planet. Natomiast dobre dla świata są rozwiązania od Ecopolplast, Guru Tempeh, Lutkala, Millek oraz Slappa. O każdym z nich można znaleźć informacje w raporcie.

Poczucie odpowiedzialności

W raporcie zadano pytanie, dlaczego inwestować w rozwiązania impaktowe. Odpowiedzi udzielił Adam Radzki. „Żyjemy w erze licznych kryzysów – zdrowotnych, klimatycznych, a nawet zbrojnych konfliktów. W takim kontekście poszukujemy nie tylko innowacyjnych rozwiązań, ale także bezpiecznych przystani dla naszych inwestycji. Impakt prawdopodobnie nie jest bezpieczną przystanią, choć kierunek regulacji UE może zmienić perspektywy, i wierzę, że to będzie siłą napędową rozwoju naszego rynku. Staram się szukać startupów o wysokim ryzyku, które mają największe szanse utrzymać swój produkt na rynku” – napisał w raporcie Adam Radzki, anioł biznesu.

Wskazuje również, że warto zwrócić uwagę na takie obszary jak środowisko, zdrowie psychiczne oraz technologie. Sam jest zaangażowany między innymi w startup HearMe (zdrowie psychiczne) oraz Serio (zdrowe odżywianie). Bez wpływu na tego typu inicjatywy nie pozostaje sztuczna inteligencja. Ma ona ogromny potencjał, aby pozytywnie zmieniać różne aspekty życia i biznesu.

Warto przeczytać: PFR Ventures ważnym elementem polskiego ekosystemu startupowego. Podsumowanie inwestycji

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.