Na portalu Crunchbase dokonano analizy finansowania startupów z tego sektora w pierwszej połowie bieżącego roku. Wnioski nie są optymistyczne. To zdecydowanie najgorszy tego typu okres w ciągu ostatnich czterech lat. Startupy związane ze zrównoważonym rozwojem, czystą technologią i elektrycznymi pojazdami zebrały w tym czasie od inwestorów około 9,6 mld dolarów. To mniej o 10% niż przed rokiem. W porównaniu do drugiej połowy 2023 roku wynik ten jest gorszy aż o 61%. Czyżby klimat dla zielonych inwestycji także się zmieniał?
Źródło: Crunchbase.
Warto przeczytać: Startupy mierzą wysoko. By dobrze zarobić, wyniosą swoich klientów w kosmos
Zielone startupy dojrzewają
Wnioski łatwiej podjąć po dokonaniu analizy finansowania. Liderem zestawienia są szwedzkie startupy. W styczniu tamtejszy Northvolt pozyskał na rozbudowę swoich zakładów produkujących baterie kwotę 5 mld dolarów. Inny z tamtejszych startupów, H2 Green Steel podjął ważny krok zmierzający do budowy „zielonej stalowni”. Na ten projekt pozyskano środki w wysokości 4,6 mld dolarów finansowania dłużnego.
To zdecydowanie nie są kwoty, które charakteryzowałyby branżę znajdującą się w kryzysie. Warto zauważyć zwłaszcza formę finansowania inwestycji H2 Green Stell. Dojrzałe projekty, które koncentrują się na rozbudowie infrastruktury, przechodzą z rund kapitałowych na finansowanie dłużne.
Należałoby więc stwierdzić, że obecnie branża zrównoważonego rozwoju nie przeżywa kryzysu, a osiąga dojrzałość, która spowoduje jej dalszy rozwój.
Najciekawsze projekty
Rosnące zapotrzebowanie widać również, chociażby po projektach związanych z tworzeniem materiałów do nowej generacji baterii. Amerykański startup Sila Nanotechnologies pozyskał ostatnio 375 mln dolarów finansowania. Pojawia się coraz więcej projektów związanych z tworzeniem punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Electra z siedzibą w Paryżu zamknęła rundę finansowania w kwocie 330 mln dolarów. Kanadyjski operator punktów ładowania FLO otrzymał od inwestorów wsparcie w wysokości 136 mln dolarów.
Inwestorzy zwracają się również w stronę energii wodorowej. Zainteresowanie wzbudzają zwłaszcza producenci elektrolizerów, czyli urządzeń wykorzystujących energię elektryczną do rozdzielenia wody na wodór i tlen. Startup Hysata z Australii pozyskał 110 mln dolarów finansowania współdzielonego przez BP Ventures i Templewater. Amerykański startup Koloma z siedzibą w Denver zamknął serię B finansowania z kwotą 246 mln dolarów. Swoje działania koncentruje na identyfikacji i komercjalizacji zasobów wodoru geologicznego.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)