Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Trzeci nabór o finansowanie FENG dla funduszy venture capital. PFR Ventures podało datę

finansowanie FENG

W kwietniu zakończyła się druga runda naborów w ramach programu FENG dla funduszy venture capital. PFR Ventures zapowiedziało już termin kolejnych zgłoszeń.

Od początku roku trwają nabory do programu, który korzysta ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Jest on przeznaczony dla zespołów zarządzających związanych z venture capital. W ramach pierwszego naboru do programu zgłosiło się blisko 40 podmiotów. Druga tura odbyła się w kwietniu, jednak jeszcze nie znamy jej wyników. Trzeci nabór rozpocznie się natomiast 17 czerwca i potrwa do końca miesiąca.

Mimo że w pierwszym kwartale odnotowano spadek na rynku venture capital pod względem inwestycji, to eksperci przewidują poprawę sytuacji w drugiej połowie roku.

„Mimo spadków dostępność środków VC jest diametralnie lepsza niż przed 2019 rokiem. Zakładamy, że sytuacja poprawi się w drugiej połowie roku, po uruchomieniu nowych funduszy z programu FENG. Oznacza to, że także drugi kwartał będzie trudnym okresem dla spółek poszukujących finansowania. W ramach FENG planujemy zainwestowanie w około 40 zespołów VC, które zasilone zostaną ponad 3,1 mld PLN. Na tę kwotę składają się środki PFR Ventures oraz inwestorów prywatnych” – wskazywał Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.

Warto przeczytać: Wartość inwestycji venture capital w Polsce spada. Dane za pierwszy kwartał 2024 roku są rozczarowujące

Wsparcie dla venture capital

Jak wynika z danych za I kwartał 2024 roku, 30 spółek pozyskało od 35 funduszy venture capital łączną kwotę 173 mln zł. Oznacza to spadek wartości względem analogicznego kwartału 2023 roku o 61%. Pomimo takiego wyniku, sytuacja jest znacznie lepsza niż przed 2019 rokiem. Analitycy wskazują, że jest to spowodowane zakończeniem funduszy bazujących na środkach unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Na poprawę sytuacji eksperci liczą w drugiej połowie roku. PFR Ventures jeszcze w ubiegłym roku zapowiedziało finansowanie dla podmiotów venture capital. Kapitał publiczny ma wynieś 2 mld zł, natomiast inwestorzy prywatni dołożą jeszcze 1,1 mld zł.

W ramach pierwszego naboru do programu FENG zgłosiło się 39 podmiotów. Analiza ofert, jak zapowiadano może potrwać 3 miesiące. Pierwsze umowy mogą zostać podpisane na przełomie maja i czerwca. Drugi nabór miał miejsce w kwietniu, jednak wciąż nie podano ile podmiotów zgłosiło się po finansowanie. Trzeci nabór został zaplanowany na 17-30 czerwca.

Przypominamy, że w ramach naborów przewidziano zgłoszenia do pięciu programów:

  • PFR Starter: inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju.
  • Biznest: podobnie jak PFR Starter. Dodatkowo aktywizacja inwestorów prywatnych i transfer wiedzy od osób z dużym doświadczeniem rynkowym.
  • Otwarte Innowacje: inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa z komponentem B+R+I znajdujące się na zarówno na wczesnych jak i dalszych etapach rozwoju.
  • KOFFI: inwestowanie poprzez pośredników finansowych w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie wzrostu, rozwoju, ekspansji, będące w fazie rozszerzania działalności lub realizacji nowych projektów, a także przechodzące na nowe rynki lub na nowe rozwiązania.
  • CVC: dostarczenie kapitału innowacyjnym spółkom poprzez Fundusze CVC (corporate venture capital) wraz ze środkami inwestorów korporacyjnych.

W ramach naborów przewidziano łącznie 5 rund zgłoszeń.

Warto przeczytać: „Eleven Labs pokazuje, że jednorożca można zbudować w kilkanaście miesięcy” – rozmowa z Maciejem Ćwikiewiczem, prezesem PFR Ventures

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.