Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Twórca firmy Cruise zakłada nowy startup. Zajmie się tworzeniem autonomicznych robotów

kyle vogt

Bot Company to startup, który stworzy roboty pomagające ludziom w domowych obowiązkach. Jego założyciel, Kyle Vogt zebrał już 150 mln euro finansowania.

Zdobycie środków na działalność Bot Company z pewnością ułatwiła osoba założyciela projektu. Kyle Vogt to także twórca i były dyrektor generalny firmy Cruise. Zajmuje się ona tworzeniem autonomicznych samochodów. Wsparcia jego nowej działalności udzielili inwestorzy VC, między innymi Nat Friedman (GitHub) oraz Daniel Gross (Pioneer).

Warto przeczytać: Problemy kluczowych startupów EV. Producenci samochodów elektrycznych muszą uspokoić inwestorów

Bot Company

Vogt to nie jedyna doświadczona osoba w nowym projekcie. Jego współzałożycielem jest Paril Jain. Zarządzał on zespołem technicznym AI w Tesli. Wraz z nimi do współpracy w Bot Company został zaproszony Luke Holoubek, były inżynier oprogramowania w firmie Cruise.

To właśnie doświadczenie założycieli ma sprawić, że autonomiczne roboty tworzone przez startup, odniosą rynkowy sukces. Vogt twierdzi, że w dzisiejszych czasach wszyscy są zajęci, a roboty mogą pomóc w prostych domowych obowiązkach, dzięki czemu człowiek zyska więcej czasu na pozostałe czynności.

Vogt chce odbudować zaufanie

Pięć miesięcy przed założeniem startupu Bot Company, Vogt zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego firmy Cruise. Cruise został założony przez niego w 2013 roku jako startup, następnie został przejęty przez General Motors. Kyle Vogt odszedł z firmy po incydencie z 2 października 2023 roku. Wtedy to autonomiczny pojazd Cruise wjechał w pieszego, który został wcześniej potrącony przez inny pojazd. W efekcie organy regulacyjne Kalifornii zawiesiły pozwolenia firmy na testowanie swoich pojazdów w tym stanie.

Choć po tym wydarzeniu Vogt nie był aktywny publicznie, to zgodnie z przewidywaniami ekspertów, jego powrót do biznesu był jedynie kwestią czasu. Oprócz Cruise, Vogt był jednym z założycieli Justin.tv, które zostało wykupione przez Amazon i przekształcone w Twitch. Założył również Socialcam, który w 2012 roku został przejęty przez Autodesk za 60 milionów dolarów.

Finansowanie najnowszego startupu Vogta kwotą 150 mln euro pokazuje, że inwestorzy pamiętają raczej jego sukcesy, a nie porażki. Czas pokaże, czy autonomiczne roboty Bot Company będą kolejnym sukcesem biznesmena.

Warto przeczytać: Startup Wayve ze wsparciem w kwocie 1 mld dolarów. Tworzy oprogramowanie do pojazdów autonomicznych

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.