Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ukraińskie startupy pozyskują finansowanie i są zdeterminowane do dalszego rozwoju. Pomimo trwającej wojny

Ukraińskie startupy

Jeszcze w 2021 roku Ukraina była regionem dynamicznego rozwoju startupów. Mimo wybuchu wojny, młode firmy kontynuują swoją działalność i pozyskują finansowanie. Przedstawiamy wnioski z najnowszego raportu „Startups and Business Ecosystem”.

Kilka lat temu szacowano, że to ze skutkami pandemii będą musieli radzić sobie przedsiębiorcy. Jednak to ze skutkami trwającej wojny na Ukrainie muszą borykać się tamtejsze startupy. Jak wskazywały badania za 2021 rok, nasz wschodni sąsiad był regionem, w którym dynamicznie rozwijały się technologiczne pomysły. Najnowszy raport przedstawiający obecną kondycję ukraińskich startupów wskazuje, że część z nich przeniosła swoją działalność na polski rynek. Wsparcia w tym zakresie udzieliła Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

„Po agresji Rosji na Ukrainę wsparliśmy projekty, które chciały rozpocząć swoją działalność w Polsce. To zachęcające, że ukraińskie startupy nadal funkcjonują w czasie wojny. Podziwiałem wcześniejsze wyniki badań, które wskazywały na duże zdolności i chęć ukraińskich startupów do ekspansji na rynki zagraniczne. W obliczu globalizacji takie podejście zapewnia przedsiębiorcom m.in. szerokie możliwości współpracy (…)” – wskazuje wicedyrektor działu komunikacji i marketingu, odpowiedzialny za procesy akceleracyjne startupów w ramach GPW, Ignacy Bobruk.

Pomimo trudności, ponad 30% startupów z Ukrainy pozyskało w ciągu ostatniego roku kapitał inwestycyjny. Z kluczowych danych dostępnych w raporcie, 2/3 młodych biznesów pozytywnie ocenia swoją obecną sytuację rynkową. I co ciekawe, 30% startupów, które wzięły udział w badaniu zostało założonych już po wybuchu wojny, co pokazuje odporność ukraińskiego biznesu.

Warto zobaczyć: Katalog startupów Mam Biznes

Ukraińskie startupy w obliczu wojny

Wojna na Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Pomimo nadal trwającego, trudnego okresu, blisko 60% startupów z tego regionu prowadzi dalej swoją działalność w tej samej lokalizacji. Natomiast około 20% zdecydowało się na przeniesienie za granicę. Większości startupów udało się przetrwać skutki wojny i kontynuować swoją pracę.

Źródło: „Startups and Business Ecosystem: Common Steps Towards The Reinventing Ukraine”

To Kijów jest głównym ośrodkiem przedsiębiorczości, gdzie swoją działalność prowadzą ukraińskie startupy. Firmy, które zdecydowały się na relokację swojego biznesu, w głównej mierze decydowały się na Polskę. Część z nich wybrała Stany Zjednoczone. Startupy dostosowały się do obecnych warunków rynkowych, a przeniesienie ułatwiło im dostęp do nowych zasobów, możliwości oraz kontaktów.

Sytuacja wschodnich startupów

Jak wskazały ankietowane startupy, ponad 60% z nich ocenia pozytywnie swoją sytuację. Jedynie 11% z nich wskazało negatywne skutki dla ich działalności od wybuchu wojny. Te wyniki pokazują determinację i elastyczność młodych firm do dalszego rozwoju. Startupy działające na Ukrainie wskazują, że pozyskanie finansowania nie należy do najłatwiejszych. Mimo to, ponad 30% startupów, które wzięły udział w badaniu, pozyskało z sukcesem kapitał na dalszą działalność. Jednak ta sama liczba nie podejmowała prób zdobycia finansowania. Z kolei 38% przedsiębiorstw zdecydowało się na taką próbę, jednak bez oczekiwanego rezultatu.

Warto podkreślić, że ponad połowa startupów ma optymistyczną wizję na dalszy rozwój na terenie swojego kraju. Przedstawiciele młodych firm są zmotywowani do działania, ale również do aktywnego uczestnictwa w odbudowie swojego kraju po wojnie. Przedsiębiorcy są przekonani o innowacyjności swoich rozwiązań. Kluczowe mogą być sektory związane z edukacją, zdrowiem czy też IT.

„Pomimo wyzwań i trudności, jakie stoją przed Ukrainą, to nadal aktywnie pozycjonuje się w świecie innowacji. Gdy współczesny świat wkracza w nową erę technologii, nasz kraj nie pozostaje w tyle i ma ogromne szanse, aby stać się przyszłym centrum technologicznym. Nasze innowacyjne firmy wchodzą na nowe rynki, otwierając się na zaawansowane technologie (…)” – wskazuje w raporcie Kateryna Hrechko, CEO Techosystems.

Ukraińskie startupy, pomimo wybuchu wojny, są zdeterminowane do dalszego rozwoju. W raporcie wskazano, że spora część z nich została założona po rozpoczęciu agresji zbrojnej, co najbardziej pokazuje kondycję tego rynku.

Warto przeczytać: Platformy crowdfundingowe w Polsce i za granicą: sprawdzamy jakie opłaty należy ponieść przy organizacji zbiórki

Raport „Startups and Business Ecosystem: Common Steps Towards The Reinventing Ukraine” powstał przy współpracy Polish-Ukrainian Startup Bridge z Giełdą Papierów Wartościowych oraz Ukrainian Startup Fund.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.