Kryzysu w pieniądzach dla firm nie widać. Miliony złotych czekają na przedsiębiorców

Koronakryzys odmieniany jest już przez wszystkie przypadki. Jednak nie widać jego w przypadku finansowania rozwoju firm. W obecnie trwających konkursach jest do rozdysponowania 160 mln zł.

Fot. Shutterstock/ r.classen

Wiele firm w ostatnich miesiącach musiało podjąć liczne trudne decyzje. Jednak czas po pandemiczny może być okazją do jeszcze szybszego wzrostu. Wszystko dzięki szeroko dostępnym środkom na rozwój firm. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w czterech prowadzonych konkursach „Bony na innowacje dla MŚP” ma do rozdysponowania 160 mln zł z funduszy unijnych na takie projekty. O dotację mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie firmy z całego kraju, niezależnie od branży.

– Firma, która ma pomysł na innowację, we współpracy z jednostką naukową może go opracować, sparametryzować, a później wprowadzić na rynek. Dla mikro- i małych firm często jest to w ogóle pierwszy kontakt z wdrażaniem innowacji, bo nie mają własnego zaplecza badawczo-rozwojowego, więc wsparcie jednostki naukowej jest im bardzo pomocne – mówi Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych w PARP.

Bony na innowacje – jak działają?

„Bony na innowacje” dają możliwość zlecenia prac B+R wyspecjalizowanej jednostce. Są one podzielone na dwa etapy. W pierwszym z nich – usługowym – firma może pozyskać środki na zakup usług B+R polegających na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego produktu, technologii czy projektu wzorniczego.

Szukasz inwestora? Sprawdź, jakie oferty finansowania są dostępne

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby pozyskać takie dofinansowanie mogą starać się o nie najpóźniej do 30 września 2020 roku. Jeśli pomysł zostanie zaakceptowany, wówczas będzie można otrzymać nawet 340 tys. zł dofinansowania przy minimum 15 proc. wkładu własnego.

Po pomyślnym przejściu tego etapu firma może ubiegać się o kolejne środki na wdrożenie innowacji w ramach drugiego etapu – inwestycyjnego. Pozyskane z POIR finansowanie może przeznaczyć np. na zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wdrożenia innowacji technologicznej opracowanej przez jednostkę naukową lub zakup patentów, licencji, know-how albo innych praw własności intelektualnej.

W tym przypadku na aplikację firma ma czas do 30 grudnia 2020 roku. W ramach tego konkursu przedsiębiorca może pozyskać maksymalnie 560 tys. zł. Jednak aby otrzymać wsparcie, konieczne jest wniesienie wkładu własnego w wysokości 30 proc. wartości projektu.

„Bony na innowacje MŚP” 

I etap

  • maksymalna wartość projektu – 400 tys zł
  • maksymalna kwota dotacji – 340 tys. zł
  • maksymalna kwota wkładu własnego – 60 tys. zł

II etap

  • maksymalna wartość projektu – 800 tys zł
  • maksymalna kwota dotacji – 560 tys. zł
  • maksymalna kwota wkładu własnego – 240 tys. zł

Kwota dostępnych środków na program: 45 mln zł 

Sprawdź także,  jakie oferty kredytów firmowych przygotowały banki.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*