Są pieniądze na zakładanie firm. Jak pozyskać 84 tys. zł na własny biznes?

W tym roku w ramach rządowego programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” do pomysłodawców trafiło łącznie już 34  mln zł na uruchomienie własnego biznesu – dowiedział się portal MamBiznes.pl. W tym roku osoby z pomysłem na biznes mogą się ubiegać o 84 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Foto: YAY Foto

W okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2017 r. pośrednicy finansowi otrzymali 509 biznesplanów na łączną kwotę 35,03 mln zł. Po weryfikacji nadesłanych wniosków środki na założenie własnej firmy otrzymało 501 pomysłodawców, do których trafiło w sumie 34,53 mln zł – dowiedział się portal MamBiznes.pl. Od początku programu na preferencyjne wsparcie młodych przedsiębiorców przeznaczono ponad 300 mln zł.

Inicjatywa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystartowała w listopadzie 2013 roku. W jej ramach studenci, absolwenci oraz osoby zarejestrowane jako bezrobotne mogą się ubiegać w roku 2017 o nawet 84 tys. zł preferencyjnej pożyczki wsparcia na rozwój biznesu.

Od początku realizacji programu ministerstwo środki w wysokości 319,8 mln zł. Planowane jest, że do 2021 r. MRPiPS przekaże do BGK łącznie 500 mln zł. W 2017 roku Bank Gospodarstwa Krajowego powierzył pośrednikom finansowym kwotę 47,30 mln zł.  Dodatkowo, ze względu na szybkie tempo wydatkowania środków przez pośredników finansowych,  BGK planuje przekazanie jeszcze w 2017 r. w ramach zamówień uzupełniających kwotę 6,5 mln zł. Planowane jest również uruchomienie nowego postępowania przetargowego, w wyniku którego na przełomie 2017 i 2018 roku zostaną zawarte umowy z pośrednikami finansowymi na kwotę 25 mln zł, które zapewnią ciągłość wdrażania programu na obszarze sześciu województw.

W samym roku 2016 złożono 1084 wniosków o finansowy zastrzyk na łączną kwotę 69,9 mln zł. Po weryfikacji formalnej i ocenie merytorycznej zostały udzielone 783 pożyczki opiewające na kwotę 49,8 mln zł – ustalił portal MamBiznes.pl. W ramach udzielonych pożyczek 755( na kwotę 49,2 mln zł) zostało przeznaczonych na podjęcie działalności gospodarczej natomiast 28 pożyczek(na kwotę 610 tys. z) pomogło przedsiębiorcom w utworzeniu stanowisk pracy dla bezrobotnych.

Jak pozyskać 84 tys. zł na własny biznes?

W ramach rządowego programu osoba z pomysłem na biznes może się ubiegać o finansowy zastrzyk w postaci preferencyjnie oprocentowanej pożyczki. O środki na rozkręcenie biznesu mogą się starać studenci, absolwenci oraz osoby zarejestrowane jako bezrobotne. Maksymalna wysokość pożyczki uzależniona jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatni kwartał. Od 1 września 2017 maksymalna kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 84 413,80 zł, zaś na utworzenie miejsca pracy 25 324,14 złzł.

Zanim osoba z pomysłem na biznes będzie go mogła zrealizować nie obejdzie się bez wizyty u pośrednika finansowego w danym województwie. Aby zdobyć wsparcie na starcie pomysłodawca musi odwiedzić pośrednika finansowego działającego w danym województwie. To tam należy złożyć wypełniony wniosek, w którym przedstawiony zostanie biznesowa idea. Decyzja o dotycząca przyznania lub odmowy udzielenia pożyczki wydawana jest w ciągu maksymalnie 14 roboczych. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie osoby fizycznej. Na zwrot udzielonego finansowego wsparcia właściciel firmy ma 7 lat. Pożyczka udzielana młodej firmie oprocentowana jest na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP a więc obecnie 0,44% w skali roku.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

rudzik

5 grudnia 2017 Odpowiedz

Własny biznes, nawet na franczyzie to własny biznes. Sam teraz rozważam otworzyć coś swojego. Orientuje się ktoś na jakich warunkach można otworzyć placówkę banku?

opiekunnestbank

12 grudnia 2017 Odpowiedz

Szanowny Panie, jeżeli jest Pan zainteresowany otwarciem placówki partnerskiej Nest Banku, to po szczegóły zapraszam na naszą stronę: nestbank.pl/franczyza/ Korzyści jakie płyną z takiej formy współpracy, to m.in.: prowadzenie działalności konkurencyjnej poza placówką, prowadzenie sprzedaży mobilnej oraz telemarketingu czy też profesjonalne szkolenia produktowe.

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.pl

rudzik

18 grudnia 2017 Odpowiedz

Jaki jest koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku?

opiekunnestbank

23 grudnia 2017 Odpowiedz

Szanowny Panie, jak każda franczyza na rynku Nest Bank wymaga przygotowania Placówki zgodnie z wizualizacją Banku. Lokal przy głównym ciągu pieszych w sąsiedztwie innych Banków. Powierzchnia lokalu powinna mieć około 35 m2 z wydzieloną salą obsługi o powierzchni 30 m2 Dodatkowo, lokal powinien znajdować się na parterze z wejściem bezpośrednio od ulicy z widoczną witryną. Koszt inwestycji w przygotowanie placówki to kwota około 1300 zł/m2. Więcej informacji nestbank.pl/franczyza/wymogi-lokalu.html

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.pl

tomek

16 stycznia 2018 Odpowiedz

Czy wymagane jest doświadczenie z zakresu finansów, jeżeli chciałbym otworzyć placówkę partnerską Nest Banku?

opiekunnestbank

22 stycznia 2018 Odpowiedz

Szanowny Panie, Nest Bank nie dyskryminuje przedsiębiorców, którzy nie posiadają doświadczenia finansowego. System partnerski Nest Banku adresowany jest do osób, które nie boją się trudnych wyzwań, ciężkiej pracy a równocześnie są ukierunkowane na uzyskanie satysfakcjonujących przychodów. Nie dyskryminujemy osób bez doświadczenia czy osób nie mających doświadczenia w finansach. Wymagamy jednak, aby Partner nie posiadający doświadczenia, zatrudniał przynajmniej jednego pracownika, który takie doświadczenie ma. Więcej informacji https://www.nestbank.pl/franczyza/kogo-szukamy.html

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*