Start-upy mają wygórowane oczekiwania? Gwałtowny spadek inwestycji VC

W ostatnim roku nastąpił gwałtowny wzrost globalnych inwestycji Venture Capital. W 2019 roku wyniosły blisko 135 mld USD, czyli wzrosły o 40 proc. rdr. Gdy na świecie trwa ogromny optymizm, w Polsce odnotowano duże spadki – wynika z raportu „Oczekiwania vs rzeczywistość – start-upy a fundusze VC”.

Spadek inwestycji VC w Polsce; Foto: YAY Foto

2018 rok okazał się bardzo udany dla start-upów, którzy poszukiwali finansowania. Fundusze Venture Capital były bardzo hojne w finansowaniu przedsięwzięć. Jednak w Polsce ten strumień pieniędzy gwałtownie wyhamował. W kraju nad Wisłą liczba inwestycji spadła z 384 mln do 213 mln zł.

Jak wynika z raportu, jest to spowodowane w dużej mierze oczekiwaniami start-upów. Blisko 67 proc. z nich oczekuje wsparcia w przygotowaniu kolejnych rund finansowania, zaś blisko co drugi oczekuje budowania equity story i feedback z kilkoma funduszami potencjalnymi na kolejną rundę. Ciekawostką wynikającą z raportu jest także fakt, że blisko 38 proc. start-upów od funduszu VC oczekuje przedstawienia nowym klientom i wsparcia ich sprzedaży.

– Rolą funduszu nie jest wyręczanie przedsiębiorców w prowadzeniu biznesu. Naszym zadaniem jest wspomaganie ich w szybszym osiągnięciu celów. Najczęściej wykorzystujemy nasze doświadczenia, wiedzę rynkową lub dostęp do sieci kontaktów. Nie jesteśmy w stanie pomagać wszystkim spółkom w tym samym stopniu. Akceptujemy fakt, że w procesie rozwoju start-upu pojawiają się przeszkody. Wówczas skupiamy się na tych spółkach, w których widzimy, że nasza pomoc pozwoli na usunięcie przeszkód, a spółka będzie w stanie wrócić na ścieżkę dynamicznego wzrostu- mówi Marcin Zabielski Market One Capital.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*