Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Xplorer Fund

Działalność: Xplorer Fund funduszem venture capital, specjalizującym się w inwestycjach w technologiczne projekty na bardzo wczesnych etapach ich rozwoju – Proof of Principle / Proof of Concept.

Geneza: Fundusz powstał w 2015 r. we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach pilotażowego programu BRIdge Alfa. Program Bridge Alfa zakładał stworzenie grupy wyspecjalizowanych funduszy typu Proof of Concept inwestujących w technologiczne projekty badawczo – rozwojowe.

Na jakim etapie musi być projekt: projekt powinien znajdować się na wczesnym etapie rozwoju (seed), typowo jeszcze przed pierwszą sprzedażą.

Jakie branże: Xplorer Fund koncentruje się przede wszystkim na inwestycjach w rozwiązania z takich branż, jak: ICT (Information and Communications Technology), IoT (Internet of Things)
Telemedycyna, Nanotechnologia

Kwota inwestycji: 50 tys. PLN – 1 mln PLN

Przykłady inwestycji: 

Mimesis Technology specjalizuje się w tworzeniu nowatorskich urządzeń opartych o najnowsze technologie sprzętowe i software. Niemające dotychczas swojego odpowiednika urządzenie należące do grupy urządzeń IoT w obszarze domowego sprzętu AGD, które zespół obecnie rozwija będzie obecne w większości domów na świecie – podobnie jak np. komputer, smartphone, telewizor, lodówka, czy pralka i spowoduje równie znaczące podniesienie komfortu życia każdego z nas.

Photon to robot dedykowany dla dzieci, przeznaczony do nauki programowania i logicznego myślenia poprzez rozrywkę. Photon to pierwszy na świecie robot, który rozwija się razem z Twoim dzieckiem. Funkcjonowanie systemu polega na wykorzystaniu niewielkiego robota zintegrowanego ze smartphonem, tabletem lub komputerem. Aplikacja sterująca jest grą, która w nowatorski sposób łączy ze sobą aspekty świata wirtualnego i rzeczywistego. Część zespołu Photona ma za sobą doświadczenia i sukcesy związane z udanym projektem łazika marsjańskiego. Zespół Photon zwyciężył polską edycję Microsoft Imagine Cup 2015 w kategorii World Citizenship.

Retixa to appliance (urządzenie łączące w sobie sprzęt i oprogramowanie) z kategorii Analytics 3.0, łączące w sobie algorytmy zaawansowanej analityki, Big Data i przetwarzania informacji w czasie rzeczywistym. Znajduje ono zastosowanie w środowisku operatorów telekomunikacyjnych, którzy nie wykorzystująć obecnie pozyskiwanych w czasie rzeczywistym danych do oferowania wartościowych dla klientów produktów. Retixa zbiera i analizuje informacje o użytkowniku z wielu źródeł, następnie koreluje je i przetwarza w czasie rzeczywistym. Dzięki wcześniej zintegrowanym scenariuszom biznesowym samoistnie przewiduje potencjalne problemy, zawiera również mechanizmy samouczące (machine learning / Artificial Intelligence) pozwalające na optymalizację efektów działania z czasem.

Zercado to inteligentne lusterka motocyklowe, które automatycznie dopasowują swój kąt nachylenia do pochylenia kierowcy wzdłuż motocykla przy wykorzystaniu czujnika pozycji motocyklisty. Rozwiązanie to nie ma bezpośredniej konkurencji na świecie. Zercado to zwycięzcy polskiej edycji Microsoft Imagine Cup 2015 w kategorii Innowacje. Projekt wzbudził zainteresowanie Discovery Channel, który odwiedził lidera projektu – Bartosza Ambrożkiewicza i nagrał program z jego udziałem
Największe wady i zalety polskich pomysłodawców z Państwa doświadczenia?

Wady polskich pomysłodawców:  słabe przygotowania pod kątem analizy rynku i konkurencji – niedocenianie konkurencji

Zalety polskich pomysłodawców: coraz powszechniejsze nastawienie na realizowanie projektów w skali międzynarodowej, a nie tylko lokalnej – polskiej

Kontaktowe dla pomysłodawców.

Xplorer Fund S.A.
ul. Grzybowska 4 lok. 217
00-131 Warszawa
[email protected]
[email protected]

Strona www: xplorerfund.com

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.