Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Z Urzędu Pracy można otrzymać nawet 27,5 tys. zł bezzwrotnej dotacji na własny biznes

Osoba myśląca nad własnym biznesem, może dostać nie małą bezzwrotną pomoc na rozpoczęcie własnej działalności. Wystarczy spełnić tylko kilka warunków.

Bezzwrotna dotacja na własny biznes Foto: YAY Foto

Gdy nie można znaleźć pracy warto wziąć sprawy w swoje ręce i założyć biznes. Tym bardziej, że od Urzędu Pracy można było uzyskać bezzwrotne wsparcie wynoszące około 27,5 tys. zł (2019 r.). Kto i jak może skorzystać z tych środków?

Bezzwrotne dotacje może otrzymać każdy, kto:

  • jest zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna
  • jest opiekunem osoby niepełnosprawnej poszukującej pracy, niepozostającym w zatrudnieniu lub nie wykonujący innej pracy zarobkowej
  • jest absolwentem centrum integracji społecznej lub absolwentem klubu integracji społecznej i nie zgłosił się do ewidencji działalności gospodarczej zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,

Jednak to nie jedyne warunki, które trzeba spełnić. Wśród nich należy wymienić:

  • przez ostatnie 12 miesięcy nie będzie można odmówić propozycji zatrudnienia czy też proponowanych form szkolenie realizowanych przez Urząd Pracy
  • Przez ostatni rok również nie można prowadzić działalności gospodarczej. Oznacza to, że jeśli ktoś już prowadził wcześniej własną firmę, ale co najmniej rok temu to również może ubiegać się o dotacje,
  • Nie można było dotychczas otrzymać Funduszu Pracy środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolnicze
  • w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie można było być skazanym za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu
  • nie można złożyć wniosku do innego Urzędu Pracy

Warto zauważyć, że wszystkie wyżej wymienione warunki są uogólnione i mogą się  różnić w zależności od Urzędu Pracy.

Jak uzyskać bezzwrotną dotacje z Urzędu Pracy na własną działalność gospodarczą?

Sam proces ubiegania się o dotacje nie jest zbytnio skomplikowany, ani czasochłonny. W najlepszym wypadku, środki można mieć na koncie już po kilku tygodniach.

Na samym początku należy dowiedzieć się, jaki profil pracy został nam przyznany. Otrzymuje się go tuż po rejestracji w Urzędzie Pracy. Wtedy jest przeprowadzana rozmowa z doradcą zawodowym urzędu. Na jej bazie bezrobotny otrzymuje jeden z trzech profili. Ze względu na ubieganie się o dotacje najlepiej jest posiadać  II profil. Jest on warunkiem koniecznym do uzyskania bezzwrotnej dotacji.

Aby uzyskać dotację, przyszły przedsiębiorca nie musi posiadać wkładu własnego. Jednak jego obecność może przyczynić się do uzyskania pozytywnej oceny, z tego względu że oznacza to większe zaangażowanie w stworzenie własnej firmy i większe zdeterminowanie do osiągnięcia sukces. Warto również zauważyć, że  wkład własny nie musi mieć charakteru pieniężnego. Równocześnie mogą to być przedmioty, jak drukarka czy samochód.

Kolejną rzeczą, która musi się pojawić jest zabezpieczenie dotacji. Urząd musi mieć pewność zwrotu przyznanych pieniędzy w przypadku, gdy dojdzie na przykład do zerwania umowy. Forma zabezpieczenia dotacji jest dowolna, zatem może to być np. weksel czy też poręczenie.

Wielkość udzielonej dotacji jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Bowiem stanowi ona 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia za rok ubiegły. W 2019 roku dotacja wynosiła ponad 27 510,18 tys. zł.

Rok Dotacja
2014 21 900,36 zł
2015 22 700,76 zł
2016 23 398,68 zł
2017 24 283,26 zł
2018 25 629,06 zł
2019 27 510,18 zł
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Z pozyskanych środków może zostać sfinansowane tylko zakup produktów lub usług, które będą związane z prowadzoną działalnością. Zatem może być to przykładowo drukarka, system informatyczny czy też laptop.

UWAGA! Dotacja ma charakter bezzwrotny pod warunkiem prowadzenia działalności przez co najmniej 12 miesięcy

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Lewandowska 21 gru 2019 (21:22)

Witam wszędzie szukam i nie mogę znależc informacji,odnośnie bycia bezrobotnym.A dokładnie czy aby uzyskać dotacje z Urzędu Pracy trzeba być bezrobotnym 12 miesięcy???Jest jakiś warunek ?Dajmy na to jestem bezrobotną zarejestrowaną osobą miesiąc czasu.Czy mogę ubiegać się o dotację?Z góry dziękuję