Nie ma dnia, w którym któryś z przedstawicieli rządzącej koalicji nie sugerowałby mieszkańcom Polski, że znajdują się w ciągłym zagrożeniu wojną. Choć o negatywnych skutkach tego typu komunikatów można pisać wiele, to być może wywoływany przez rządzących stan permanentnego zagrożenia znajdzie swój pozytywny aspekt. Wszak poprawa bezpieczeństwa obywateli to coś, na czym władzom powinno wobec tego szczególnie zależeć. A do tego może przyczynić się propozycja nowej ulgi podatkowej, która wychodzi ze środowiska doradców podatkowych.
Warto przeczytać: Upadłości firm w Polsce wyhamowały. Czy utrzyma się poziom umiarkowany?
Ulga na bezpieczeństwo
Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) opracowała projekt tzw. ulgi na bezpieczeństwo. Rozwiązanie ma pozwolić na odliczenie od podatku wydatków poniesionych na poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Co ważne, w założeniu nowa ulga ma dotyczyć zarówno osób fizycznych, jak i prowadzących działalność gospodarczą. Główną ideą inicjatywy jest zwiększenie poziomu poczucia bezpieczeństwa obywateli.
Twórcy projektu inspirowali się istniejącą już ulgą podatkową B+R. Ta umożliwia odliczenie od opodatkowania kosztów kwalifikowanych, jakie poniesiono na działalność badawczo-rozwojową. Nowa ulga miałaby funkcjonować na podobnej zasadzie, ale dotyczyć wszystkich podatników.
Koszty kwalifikowane do odliczenia
Projektodawcy przygotowali już wstępny katalog kosztów, które miałyby być objęte nową ulgą podatkową. Zaliczałyby się do nich w szczególności: koszty szkoleń z pierwszej pomocy i przysposobienia obronnego, szkoleń z obsługi broni oraz z zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa i komunikacji kryzysowej. Oprócz tego od podatku można by było odliczyć również wydatki na zakup specjalistycznego sprzętu niezbędnego do realizacji szkoleń.
Inicjatorzy projektu podkreślają, że katalog kosztów, które miałaby obejmować ulga, wciąż jest otwarty. Dlatego zachęcają do składania własnych propozycji. W tym celu na stronie internetowej Krajowej Izby Doradców Podatkowych uruchomiono specjalne ankiety dla osób fizycznych i przedsiębiorców. Powołano również specjalny zespół, który będzie zajmował się promocją projektu i doprowadzeniem do jego wprowadzenia w ścisłej współpracy z Ministerstwem Finansów.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)