Startupy związane z wychwytywaniem, składowaniem i przetwarzaniem dwutlenku węgla kontynuują dobry czas finansowania. Tak wynika z danych przedstawionych przez portal Crunchbase.
Przejście na alternatywne źródła energii to tylko jedna z idei zrównoważonego rozwoju. Pewnym jest, że chcąc zmienić globalne trendy środowiskowe, konieczne będzie także wprowadzanie rozwiązań związanych z przetwarzaniem dwutlenku węgla. Startupy związane z działaniami dekarbonizacyjnymi są z tego powodu spokojne o swoje finansowanie. Ich potencjału zdają się być pewni globalni inwestorzy.
Warto przeczytać: Market One Capital jednym ze wspierających litewski startup. Ovoko otrzymał 20 mln euro
Stabilny poziom finansowania
Zgodnie z danymi portalu Crunchbase, finansowanie kapitałowe i dłużne tego typu projektów wyniosło w 2024 roku prawie 1,2 mld dolarów. Dzięki temu w perspektywie jest osiągnięcie w całym roku drugiego najwyższego wyniku finansowania w ciągu ostatnich pięciu lat.
Źródło: Crunchbase
Liderzy branży
Zdecydowanie najhojniej dotowanym startupem sektora jest amerykański Twelve. Założony w 2015 roku projekt opracowuje technologię, która przekształca wychwycony dwutlenek węgla w chemikalia, paliwa i inne produkty. Na początku tego roku udało mu się pozyskać w rundzie finansowania łącznie 645 mln dolarów. Środki pomogą w budowie zakładu przekształcającego dwutlenek węgla w paliwo lotnicze.
Startup Svante z siedzibą w Kolumbii Brytyjskiej produkuje filtry i maszyny, które wychwytują i usuwają CO₂ z emisji przemysłowych i powietrza. W sierpniu firma otrzymała 100 mln dolarów Canada Growth Fund. Dzięki temu jej łączne finansowanie wynosi obecnie 500 mln dolarów.
Rosnąca liczba startupów, które zajmują się rozwiązaniami związanymi z wychwytywaniem, składowaniem i przetwarzaniem dwutlenku węgla sprawia, że eksperci spodziewają się dalszego wzrostu finansowania tego typu projektów w przyszłości.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)