Estoński UP Catalyst ze wsparciem od Warsaw Equity Group. W planach pilotażowy reaktor przemysłowy

Informacje o autorze

23 sierpnia 2024
Udostępnij:

Zrównoważona produkcja materiałów węglowych startupu UP Catalyst znacząco przyspieszy. Wszystko dzięki wsparciu inwestorów, wśród których znajduje się Warsaw Equity Group.

UP Catalyst

UP Catalyst to startup z Estonii, będący jednym z pionierów zrównoważonej produkcji materiałów węglowych bezpośrednio z emisji CO2. Dla przykładu stosowany przez niego proces produkcyjny tony grafitu pozostawia ślad węglowy na poziomie 20 razy mniejszym niż w przypadku konwencjonalnej produkcji.

Obecnie firma pracuje nad uruchomieniem przemysłowego reaktora pilotażowego o mocy przetwarzania do 100 ton CO2 rocznie. Jego maksymalna wydajność umożliwi wytworzenie nawet 27 ton zaawansowanych materiałów węglowych.

Warto przeczytać: Polski startup MarketLab przejęty przez Scandit. Jego rozwiązania zostaną zaoferowane sieciom handlowym na całym świecie

Warsaw Equity Group wspiera UP Catalyst

Wszystko wskazuje na to, że prowadzone w tej kwestii działania znacznie przyspieszą. To za sprawą rundy seed extension, którą startup zamknął z kwotą 2,36 mln euro wsparcia. Połowę finansowania zapewnił Warsaw Equity Group. Drugą równą część wkładu przekazał estoński fundusz państwowy SmartCap. Udzielone finansowanie ma szansę sprawić, że UP Catalyst stanie się największym na świecie dostawcą materiałów węglowych wytwarzanych z CO2.

„Wsparcie UP Catalyst idealnie wpisuje się w misję Warsaw Equity Group polegającą na inwestowaniu w przełomowe technologie zwalczające zmiany klimatu. Przekształcenie przemysłowych emisji CO2 w krytyczne surowce węglowe, których bardzo nam brakuje w Europie, zmienia zasady gry. Jesteśmy nieustannie pod wrażeniem siły i wiedzy zespołu UP Catalyst i z niecierpliwością czekamy na to partnerstwo” — stwierdził Arvin Khanchandani, kierownik ds. inwestycji w Warsaw Equity Group.

Estoński startup nie zamierza się jednak zatrzymywać na reaktorze pilotażowym i jego rozmiarach. Przeciwnie, w planach firmy jest zapewnienie do 2030 roku możliwości przetwarzania do co najmniej 200 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.

Źródło grafiki: UP Catalyst/Facebook

Warto przeczytać: Neutralność klimatyczna coraz ważniejsza. Niemiecki startup pozyskuje kluczowe finansowanie na działalność w branży spożywczej

Polecamy

Więcej w tym dziale: