Finansowanie venture capital rośnie, spada liczba inwestycji. Raport CB Insights

Informacje o autorze

16 lipca 2024
Udostępnij:

To już drugi kwartał z rzędu, w którym wzrosła kwota, którą fundusze venture capital zainwestowały w startupy. Coraz częściej przedkładają oni wielkość pojedynczej inwestycji nad ich ogólną liczbą.

Venture Capital

Analizę globalnego finansowania VC w drugim kwartale 2024 roku przeprowadził zespół CB Insights. W swoim raporcie przedstawił najważniejsze trendy, które miały miejsce w tym czasie. O jednym z nich pisaliśmy we wcześniejszym artykule. To startupy związane z AI były najpopularniejszą formą lokowania środków funduszy w tym czasie. Stanowiły blisko 30% ogółu inwestycji. To jednak nie jedyna informacja, jaką znaleźć można w tym raporcie.

Warto przeczytać: Rośnie globalne finansowanie startupów. Sztuczna inteligencja liderem wzrostów

Wielkość finansowania VC rośnie, ilość transakcji maleje

Drugi kwartał z rzędu rośnie wielkość finansowania udzielonego startupom przez fundusze venture capital. W okresie od kwietnia do końca czerwca 2024 roku jego łączna kwota wyniosła 65,7 mld dolarów. To wzrost o 8% w stosunku kwartalnym. Przez ostatnie kilka lat wyraźnie zmienia się jednak specyfika inwestycji. Już dziewiąty kwartał z rzędu spadła ich liczba. W drugim kwartale 2024 roku było ich 6230. To mniej niż połowa ilości transakcji ze szczytowego okresu.

 

Źródło: CB Insights

Co zrozumiałe, rośnie jednak wartość pojedynczych transakcji. Jej średnia wielkość w badanym okresie wyniosła 14,4 mln dolarów. To o 17% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Widać wyraźnie, że inwestorzy wybierają sprawdzone startupy, przekazując im więcej środków finansowych.

Najbardziej aktywne fundusze VC

Najbardziej aktywny inwestor VC drugiego kwartału roku to SOSV. Fundusz zainwestował w tym czasie w 35 projektów. Niewiele niższy wynik osiągnął Andreessen Horowitz (33 spółki). Kolejne miejsca zajmują fundusze General Catalyst i Lightspeed Venture Partners — kolejno 31 i 28 inwestycji.

Stany Zjednoczone są rynkiem o największym udziale w kontekście wyjść z inwestycji w badanym okresie. Najważniejsze z nich to IPO spółek Tempus i Rubrik oraz przejęcie Motional przez Hyundai. Udział wyjść wzrósł w ujęciu kwartalnym o 4%. Wyniósł w tym okresie 39%, co stanowi najwyższą wartość od dwóch lat.

Warto przeczytać: Startupy o pozytywnym wpływie. Coraz więcej młodych firm na polskim rynku rozwiązuje realne problemy

Polecamy

Więcej w tym dziale: