Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE ma na celu poprawę równowagi płci na stanowiskach kierowniczych. Jej założenia wprowadzą dodatkowe kryteria selekcji kandydatów. Przepisy dotyczyć będą spółek giełdowych zatrudniających co najmniej 250 pracowników o rocznym obrocie poniżej 50 mln euro (lub całkowitym rocznym bilansie poniżej 43 mln euro).
Zgodnie z nowymi przepisami, co najmniej 33% stanowisk w zarządzie i radzie nadzorczej tych spółek będzie musiało być zajmowane przez osoby niedostatecznie reprezentowanej płci.
Warto przeczytać: Tarcze PFR. Firmy zwracają pieniądze, a kwoty są liczone w milionach złotych
Parytet płci od 2026 roku
Przepisy wejdą w życie od stycznia 2026 roku dla dużych spółek państwowych. Od lipca 2026 roku będą dotyczyć wszystkich dużych podmiotów. Ich wejście w życie oznacza, że w przypadku wyboru pomiędzy kandydatami o równorzędnych kwalifikacjach, pierwszeństwo będzie przysługiwało kandydatowi o płci, która jest w danej spółce niedostatecznie reprezentowana. Jeśli ważne powody przemawiają za tego typu decyzją, można będzie odstąpić od tego kryterium. Nie może jednak być to decyzja dyskryminująca, co z pewnością w dzisiejszych realiach będzie trudne do udowodnienia.
Równość albo kara
By łatwiej egzekwować nowy przepis, zarząd spółki będzie musiał przygotowywać roczne sprawozdanie dotyczące równowagi płci. W przypadku, gdy obowiązek ten nie zostanie wykonany, lub gdy kryterium płci nie będzie w spółce stosowane, Komisja Nadzoru Finansowego może nałożyć na spółkę karę finansową. Jej maksymalna wysokość to 10% rocznego przychodu. Jak widać, po raz kolejny uznano, że cel uświęca środki, a do dobrego lepiej przymusić.
W obecnej sytuacji nowe przepisy obejmą mniej niż połowę spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)