Nvidia wystartowała w 1991 roku jako producent sprzętu dla graczy. Tworzone przez nią chipy umożliwiały komputerową rozrywkę z tytułami w technologii 3D. Ten profil działalności trwałby pewnie do dziś, gdyby nie boom na sztuczną inteligencję. To właśnie Nvidia stała się siłą napędową rewolucji AI.
Chipy firmy zasilają dziś 80% z modeli generatywnej sztucznej inteligencji i jest mocno wątpliwe, że ta sytuacja miałaby się zmienić. Akcje spółki wzrosły od 2022 roku dziewięciokrotnie. Na początku czerwca 2024 roku jej kapitalizacja rynkowa przekroczyła granicę 3 bilionów dolarów, co wtedy uczyniło ją trzecią najcenniejszą spółką świata.
Warto przeczytać: Udany debiut giełdowy Tempus AI. Firma wspierana przez Google przyciągnęła sporo inwestorów
Nvidia liderem technologicznym
W tym tygodniu spółka poszła o krok dalej. 18 czerwca akcje Nvidii wzrosły o 3,6%, co podniosło jej kapitalizację rynkową do 3,34 bilionów dolarów. Firma stała się tym samym najcenniejszą spółką świata. To nowość na giełdzie amerykańskiej. W ostatnim czasie na pozycji lidera dochodziło do wymiany pomiędzy Microsoft i Apple. Tym razem to Nvidia zmieniła na pozycji lidera spółkę Billa Gatesa. Microsoft jest również jednym z głównych beneficjentów boomu na sztuczną inteligencję. Tylko w tym roku jego akcje urosły o 20%. Z pewnością przyczyniło się do tego przejęcie części udziałów OpenAI. Dzięki temu możliwe było zsynchronizowanie modeli AI startupu z najważniejszymi produktami Microsoft.
Należy zauważyć, że to właśnie Microsoft jest jednym z największych nabywców procesorów graficznych (GPU) firmy Nvidia. Przychody Nvidii z branży centrów danych wzrosły o 427% w porównaniu z poprzednim rokiem. To około 86% jej całkowitej sprzedaży. Wszystko to pokazuje, że Nvidia może w najbliższym czasie umocnić swoją pozycję jako technologicznego lidera.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)