Nadchodzą zmiany w uldze IP Box. Jest już propozycja Ministerstwa Finansów

Informacje o autorze

21 sierpnia 2024
Udostępnij:

Wymóg zatrudnienia co najmniej trzech osób to warunek, który do zasad korzystania z ulgi IP Box chce wprowadzić Ministerstwo Finansów. Tę informację przekazał w rozmowie z PAP wiceminister finansów, Jarosław Neneman.

IP Box

Z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że toczą się pracę nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym, zarówno od osób fizycznych, jak i od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Obecny rząd podkreśla, że przez blisko dwa ostatnie lata jego poprzednicy nie dokonali żadnej poważnej zmiany w zakresie podatku dochodowego. 

Co więcej, wprowadzony przez rząd PiS Polski Ład w wielu przypadkach wprowadził komplikacje prawne, zamiast rozjaśnienia sytuacji. Również z tego powodu rządzący uważają, że w przepisach podatkowych konieczne są zmiany.

Warto przeczytać: Strategia ESG jest ważna dla najmniejszych firm w Polsce. Posiada ją większość mikro i małych firm

Ulga IP Box po nowemu

Część z nich ma dotyczyć uprawnionych do korzystania z ulgi IP Box. Przypomnijmy, że jest to preferencyjna 5-procentowa stawka podatku PIT lub CIT dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Można z niej skorzystać w przypadku dochodów uzyskiwanych z wytworzonych lub ulepszonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP). Jako przykłady tego typu praw można wskazać patenty, prawo ochronne na wzór użytkowy, czy autorskie prawo do programu komputerowego.

Właśnie ten ostatni przypadek jest zgodnie z opinią Ministerstwa Finansów przykładem niewłaściwego stosowania ulgi IP Box. Jak powiedział PAP wiceminister finansów, Jarosław Neneman, głównym założeniem ulgi było pobudzenie innowacyjności gospodarki. Tymczasem obecny kształt przepisów sprawia, że korzystają z niej głównie informatycy, świadczący usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Postulowane zmiany

By to zmienić, Ministerstwo Finansów zamierza zmodyfikować warunki, na których będzie można skorzystać z tej ulgi. Propozycja zmiany to dodanie do nich wymogu zatrudnienia co najmniej trzech osób na cały etat przez minimum 300 dni w roku. Nowe warunki zakładają też możliwość zatrudnienia ich na podstawie umowy cywilnoprawnej jeśli koszty związane z zatrudnieniem w każdym miesiącu wynoszą co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Zdaniem Nenemana pozwoli to na właściwszą selekcję beneficjentów tej ulgi.

Projekt zmian jest obecnie konsultowany w Ministerstwie Finansów. Wiceminister zakłada, że jego ostateczny kształt będzie gotowy do końca sierpnia. Zmiany miałyby wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

Warto przeczytać: Niezapłacone faktury zmorą sektora MŚP. Problem dotyczy co drugiej firmy

Polecamy

Więcej w tym dziale: