Nowa dyrektywa unijna odmieni rynek pracy. Duże zmiany także w Polsce

Informacje o autorze

12 marca 2024
Udostępnij:

Domniemanie etatu — to najważniejsza konsekwencja nowej dyrektywy o pracy platformowej. Została stworzona przez Radę UE. Osiągnięte porozumienie w jej sprawie to dobra wiadomość dla kurierów, kierowców i pracowników branż zatrudnianych za pośrednictwem aplikacji i platform.

domniemanie etatu

Rada UE do spraw zatrudnienia porozumiała się w sprawie kształtu nowej dyrektywy o pracy platformowej. Osiągnięcie konsensusu jest o tyle zaskakujące, że do tej pory dyrektywa była blokowana przez kilka z państw członkowskich, między innymi Niemcy. Sukces ogłosiła na platformie X szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

„Blisko 30 mln pracowników w UE ma dziś powody do radości. A ja jestem dumna, że w imieniu Polski, mogłam się do niej przyczynić” — napisała Dziemianowicz-Bąk. 

Domniemanie etatu

Zgodnie z nową dyrektywą, każda osoba wykonująca usługi za pośrednictwem platformy internetowej lub aplikacji mobilnej będzie miała możliwość skorzystania z domniemania, że jest zatrudniona na etacie. Państwa członkowskie będą musiały w swój system prawny wprowadzić pojęcie prawnego domniemania zatrudnienia. Warto podkreślić, że zadaniem platformy będzie udowodnienie, że stosunek pracy nie zaistniał.

Przyjęcie nowej dyrektywy o pracy platformowej komentuje dla MamBiznes Arkadiusz Krupicz, szef Pyszne.pl. Jako Pyszne.pl, będące częścią Just Eat Takeaway.com, jednej z wiodących na świecie firm zajmujących się dostawą żywności online, cieszymy się, że większość państw członkowskich głosowała za przyjęciem przepisów, które ułatwią krajom położenie kresu nielegalnemu samozatrudnieniu i stworzą równe warunki działania w naszym sektorze. Należy zauważyć, że przyjęty tekst dyrektywy nie określa kryteriów, na podstawie których państwa członkowskie będą oceniać domniemanie zatrudnienia. Wierzymy, że osiągnięte na poziomie europejskim porozumienie będzie impulsem do podjęcia działań na rzecz dostosowania krajowych regulacji w tym zakresie. Czas na działania w kierunku zatrzymania konkurencji kosztami pracy w naszym sektorze.

Zmiany obejmą B2B

Eksperci prognozują, że w przypadku polskiego rynku pracy zmiany będą szersze. Mają one objąć także sektor B2B. Pojęcie domniemania etatu będzie musiało zostać zdefiniowane w Kodeksie Pracy. Prognozuje się, że jego wymogi mogą także dotyczyć pracowników zatrudnionych w systemie B2B. To sprawi, że krajowy rynek pracy zostanie kompletnie odmieniony.

Czy tak będzie w rzeczywistości, okaże się w momencie wprowadzenia dyrektywy o pracy platformowej. Rządy państw członkowskich UE mają na te działania dwa lata.

Warto przeczytać: Jak zacząć zarabiać jako dostawca jedzenia? Sprawdzamy oferty znanych firm: Pyszne.pl, Bolt Food oraz Wolt

Polecamy

Więcej w tym dziale: